Добрев: Рано е да се говори за рестарт на АЕЦ "Белене"

27.09.2012 | 09:08
по статията работи: Петя Бързилска
Съществуват редица въпроси около появилата се "Глобъл пауър", склонила да инвестира в проекта
Добрев: Рано е да се говори за рестарт на АЕЦ "Белене"

Много е рано да се говори за обрат в проекта АЕЦ „Белене”, защото инвеститорът трябва да запознае българската страна с условията на своята оферта. „На този етап не става въпрос за рестарт на строежа”. Това каза пред bTV министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

По думите му това може да стане, ако американският консорциум "Глобъл пауър консорциум" се ангажира с това България да не дава държавни гаранции за проекта и всички разходи по "Белене" до момента бъдат възстановени. Трябва да бъде постигнато споразумение и за арбитражните плащания, които да бъдат поети от инвеститора, добави Добрев.

Шест месеца след като кабинетът реши да спре проекта, управляващите обявиха, че се е появил частен инвеститор, който иска да строи централата. Вчера стана ясно, че има заявен инвестиционен интерес за проекта АЕЦ "Белене" от американският консорциум "Глобъл пауър", което беше съобщено на заседанието на парламентарната икономическа и енергийна комисия от Самюел Реди от компанията. 

"България трябва да излезе най-малкото на нула при реализацията на "Белене", заяви днес министърът на икономиката, енергетиката и туризма във връзска с очакванията за размразяване на проекта за втора АЕЦ. Според него ако проектът се случи на частен принцип, без държавни гаранции, той се превръща в една частна инвестиция в страната.

По думите на Добрев важно е кои са акционерите зад "Глобъл пауър консорциум" и това дали могат да направят такава инвестиция и да я управляват. Консорциумът се свързал с Националната електрическа компания (НЕК) и отправил предложението за разговорите за евентуално закупуване на проекта „Белене”, каза още Добрев и уточни, че разговорите се водят от миналата седмица.

"Няма да вземем решение за размразяване на ядрения проект, без да знаем кой стои зад този инвеститор,” увери Делян Добрев и обеща, че нещата ще се случват на светло, а не както е ставало в миналото. "Предишната концепция беше държавата да има 51% от централата, а някой друг да даде парите. Търсихме стратегически инвеститор, но тази концепция не проработи,” коментира Добрев.

Собствеността на консорциума може да се смени по време на изграждането на втората българска ядрена централа, но България може да договори опция за закупуване на дял от него, ако инвеститорът реши да продава в бъдеще, въпреки че в началото проектът стартира като частен, обясни икономическият министър.

„Глобъл пауър” са съгласни да поемат разходите на НЕК, преговорите с „Атомстройекспорт” за отпадане или прехвърляне на исковете към новата компания, не искат държавни гаранции, готови са да поемат ядрения риск, обобщи Добрев досегашните предложения на американския консорциум. Първата му среща с неговите представители била вчера в парламента.

Очаква се председателят на Народното събрание Цецка Цачева да внесе в парламента проект на решение за даване на мандат на правителството за водене на преговори за строителството на АЕЦ „Белене", предаде Дарик радио.

"Проектът АЕЦ „Белене“ премина всички оценки от нашите и от европейските регулиращи органи. Един такъв проект представлява винаги интерес, защото някои от инвеститорите в дългосрочен план могат да сложат пари и да имат съществени печалби". Това заяви във връзка с рестарта на на проекта АЕЦ "Белене" евродепутатът от ГЕРБ Владимир Уручев пред БНР.

Според него нещата изобщо не са предрешени. "Трябва да се постави в известност българското общество, защото това е инвестиция колкото половината ни бюджет и тя не може да се прави на тъмно. В Европа ясно се пое линия към съкращаване на ядрената енергетика и няма да е лесно", каза още той. По думите на Уручев основният ни проблем е къде ще се продава електричеството от Белене. "Ако това е България, възвращаемостта ще е много дълга. Ако е на пазарите около България и в ЕС, жизнеността на проекта би била доста голяма", допълни евродепутатът.

"Не видях доказателствата, че насреща имаме инвеститор. Всичко е обвито във външна форма и много малко съдържание. Цялото общество влиза в една несериозна дискусия", заяви от своя страна Илиян Василев от Центъра за изследване на Балканите и Черноморскиа регион.

"Видях консултанти, но не видях инвеститора. Никога пенсионен фонд не е инвестирал в ядрен обект – това е свръхрисково. Много е подвеждащо, защо трябва да си губим вермето? Няма наивни хора, има хора с интерес. Тези спешни действия ми напомнят на един мораториум преди осем месеца", коментира експертът. Според него груповите интереси са добре ортганизирани, с обществения се играе, защото потребителят е дистанциран от политиците, а избирателят е по-близко.

"Лесно е да се пробута „горещ картоф“ на следващите поколения, пък те да се оправят. Проектът е засекретен. А това е най-големият проект, много е скъп и може да потопи лодката на българската икономика. Белене ще постави под въпрос АЕЦ „Козлодуй“, а и самата ядрена енергетика има нужда от защита, а ние постоянно се занимаваме с несериозни неща", каза той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...