Доларът се представи добре в края на миналата седмица в условията на спокойна азиатска и европейска сесия.
Бяха публикувани малко икономически данни, които да задвижат пазара. Един от тях бе PMI за Еврозоната. Икономическите новини от региона бяха смесени. PMI за промишлеността отбеляза повишение до 52.6 пункта спрямо прогнозите на икономисти за 52.1. Но PMI в сферата на услугите спадна до 52.1 спрямо предварителните очаквания за ръст до 52.8 пункта. И двата индекса остават над нивото от 50, но експанзията продължава да бъде с бавен ход. Въпреки това единната валута нарасна и завърши седмицата на ниво от 1.1225 долара за евро.
Сред водещите валути с най-сериозна загуба бе британския паунд, който отново проби ключовата подкрепа на 1.3000, след като Борис Джонсън заяви, че Обединеното кралство може да задейства член 50 на Лисабонския договор за напускане на ЕС през първата половина на 2017 година. От началото на европейската сесия британската валута спадна с 90 пипса.
Всеки коментар относно Brexit продължава да оказва напрежение за пазарите, а европейците изглежда нямат търпение да накарат Великобритания да задейства член 50.
ЕС остава непреклонен в преговорите със Великобритания с цел възпиране на други страни членки да напуснат съюза и затова преговорните позиции от страна на Обединеното кралство остават слаби. Засега пазарите са в застой, но валутните трейдъри видят ли, че член 50 е пред задействане, това ще доведе до отслабване на британската валута и пропадането й надолу.
В Северна Америка икономическият календар бе изпъстрен с данни за Канада. По-слабите данни за продажбите на дребно както и за CPI на канадската икономика доведоха до спад при канадския долар спрямо зелените пари. Двойката долар/канадски долар успя да достигне 1.3170 след серията слаби данни за канадската икономика.