Парите в текущата сметка на държавата вече са "на червено" - всеки ден не стигат между 20 и 60 млн., за да се правят текущи разплащания. Това каза председателят на Съюза на икономистите в България проф. Кръстьо Петков пред БНР.
Според него липсва ресурс да се изпълни това, което е поето като обещание. Част от мерките в социално-икономическия пакет на премиера Орешарски са включени в един малък пакет, който се нарича "временни мерки" и премиерът и кабинетът следват логиката на своето мислене и действие да вървят стъпка по стъпка. Очевидно по-радикални политики в сферата на икономиката ще бъдат набелязани и изпълнени през втората половина на годината, когато стане ясно каква ще е макрорамката за следващата година, обясни икономистът.
Според Петков ще се наложи актуализация на бюджета за тази година и ще се ревизират някои от неговите параметри. Икономистът смята, че трябва да започнат разговори по един дългосрочен заем, без който няма как да се преструктурира икономиката.
"Финансовият министър може да е против до време, а после като разбере, че дори да омете всички ъгли на хазната няма откъде да събере пари, трябва да даде отговор на въпроса откъде идват пари за пенсии, откъде пари за този 1 млрд., който трябва да се насочи към Банката за насърчаване и оттам към средния и малкия бизнес и други разходи", каза Петков.
По негови сметки до края на годината държавата има харчове за 4 млрд. лева.