"Ще изчакаме още няколко години с влизането си в еврозоната, докато нещата се успокоят", заяви вчера (14 февруари 2013 г.) във Вашингтон, САЩ, българският вицепремиер и министър на финансите Симеон Дянков. Това предадоха от Министерството на финансите (МФ), позовавайки се на информация от Агенция "Блумбърг".
На лекция в Института за международна икономика "Питърсън" Дянков представи визията си за това как може България да постигне средноевропейските нива на доходи по време на продължаващата криза в еврозоната и при конкуренцията на съседните държави. Относно членството ни в еврозоната той каза следното: "Многократно сме заявявали, че България има желание да се присъедини, но искаме ли да плащаме за неуспешните политики на някои нейни членки?", с което повтори позиция, изразена от правителството още преди месеци.
Вицепремиерът коментира динамичната ситуация във валутния съюз с аргумента, че "ако започнем процедурата по влизане, няма да е ясно в каква точно формация влизаме и затова ще изчакаме". Според него планът, приет от европейските финансови министри през декември 2012 г., който предвижда банките в еврозоната да бъдат поставени под единен надзорен орган, е стъпка в правилната посока, но не достатъчна.
България има най-ниският данък на юридически и физически лица в целия Европейски съюз (ЕС) със ставка 10%, подчерта пред аудиторията си Симеон Дянков. Той изрази безпокойството си от възможността Европа да предприеме политика по данъчна хармонизация. "Искаме да сме сигурни, че тази идея не е част от бъдещия пакет мерки в еврозоната", заяви категорично финансовият министър.
Дянков цитира данните на Националния статистически институт (НСИ) и Евростат, според които българската икономика расте за поредно десето тримесечие, като увеличаващото се вътрешно потребление компенсира намаления износ за страните от ЕС, които се борят да излязат от кризата. БВП пък е нараснал с 0,5% за последното тримесечие на 2012 г. в сравнение със същия период през 2011 г.