ЕРП-тата с нарушения в обществените поръчки

11.04.2013 | 14:32
по статията работи: Петя Бързилска
Агенцията за държавна финансова инспекция провери електроразпределителни дружества в страната
ЕРП-тата с нарушения в обществените поръчки

Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) приключи проверките в трите електроразпределителни дружества в България. Става въпрос за проверяване на спазването на нормативната уредба в областта на обществените поръчки за доставки, услуги и строителство през 2011 и 2012 г., съобщават от Министерството на финансите (МФ).

Агенцията проверява "Енерго-Про Мрежи" АД и "ЕВН България Електроразпределение" ЕАД, включени в годишния план на АДФИ за 2013 г. Дружествата бяха проверени в качеството им на възложители на обществени поръчки.

През февруари 2013 г. приключва проверката и в другото електроразпределително дружество „ЧЕЗ Разпределение България" АД, планирана от АДФИ през 2012 година. При нея бяха проверени разходите за доставки, услуги и строителство на дружеството през 2011 година.

При "Енерго-Про Мрежи", гр. Варна са установени десет непроведени процедури за обществени поръчки общо за 35 463 373 лв, сред които строително-монтажни работи по изграждане и ремонт на кабелни линии, въздушни линии и трафопостове, доставка на части за уреди за разпределение и управление на електричеството и доставка на електромерни табла за монтаж върху стълб по обособени позиции.

Непровеждането на процедура за възлагане на обществена поръчка е едно от най-съществените и тежки нарушения на законодателството в областта на обществените поръчки. По този начин възложителят нарушава основните принципи за публичност и прозрачност при разходването на средства за дейност от обществено значение, се казва в документа на Агенцията.

Освен това са отчетени четири обществени поръчки общо за 1 794 839 лв., възложени чрез процедура на договаряне без обявление, без да са налице предвидените за това условия.

Процедурата на договаряне без обявление се провежда при строго определени от законодателството условия, каквито не са били налице в конкретните случаи. Това е най-непрозрачният вид процедура по реда на Закона за обществените поръчки (ЗОП) предвид това, че възложителят изпраща покана до едно или няколко конкретно определени от него лица за участие в договарянето, обясняват от АДФИ. При този вид процедура не се публикува обявление за обществената поръчка, поради което е силно ограничено участието на лицата, които могат да кандидатстват за нея.

При "ЕВН България Електроразпределение" са установени пет непроведени процедури за обществени поръчки на стойност 328 592 лв., които включват публикации на съобщения и рекламни материали в печатни издания и възложени преводи от и на немски и английски език през 2011 г. за два договора от 2010 г.

Същевременно АДФИ е открила две неоснователно проведени процедури чрез договаряне без обявление на стойност над 634 хил лв. за доставка на лекотоварни автомобили с повишена проходимост и за доставка, монтаж, въвеждане в експлоатация и поддръжка на система за записване на телефонни разговори.

При "ЧЕЗ Разпределение България" през 2011 г. са открити три непроведени процедури за обществени поръчки за 352 715 лв., които включват одиторски услуги, услуги по осигуряване на самолетни билети и телефонни такива.

Също така е открита една неоснователно проведена процедура за обществена поръчка чрез договаряне с покана за „Мерки за подобряване на показатели SAIDI и SAIFI и автоматизиране на избрани изводи на СрН в ЧЕЗ Разпределение България”. Процедурата на договаряне с покана се провежда при строго определени от законодателството условия, каквито не са били налице в конкретния случай.

Срещу трите ЕРП-та избухна масово недоволство в началото на тази година заради високите сметки за тока.

В края на март стана ясно, че Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е извършила масови проверки в офисите на енергоразпределителните дружества във връзка с образувано производство за установяване на евентуално извършено нарушение по Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК). КЗК се е самосезирала въз основа на подадени сигнали срещу различни предприятия от икономическите групи на ЧЕЗ, ЕВН и Енерго-про.

От другата седмица Европейската комисия започва проверка на енергийния сектор у нас.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...