Постигането на търговско споразумение между Китай и Европейския съюз е една от темите, които ще бъдат обсъдени на среща между президента на европейския парламент Херман Ван Ромпой и китайския държавен глава Си Дзинпин. Китайският лидер ще бъде придружен от над 200 представители на големи компании, част от които вече са сключили договори за милиарди долара с Германия и Франция за покупка на самолети и коли.
Целта, която ЕС си поставя с подписването на договора, е улесняване на достъпа до китайския пазар.
Азиатската държава е вторият по големина търговски партньор на съюза. Търговията между се равнява на 588,6 млрд. долара годишно. Европа обаче все още внася повече отколкото изнася, като миналогодишният й търговски дефицит с Пекин е 180 млрд. долара.
Инвеститорите от Европа настояват за либерализация на икономиката в Китай. Възможностите, които пазарът на страната предлага нарастват благодарение на увеличаващата се средна класа. С разширяване на потребителките възможности на населението се увеличава консумацията на продукти и европейските компании желаят да се възползват от това.
Въпреки големия търговски обмен между ЕС и Китай преките чуждестранни инвестиции остават ниски. Едва около 2% от европейските чуждестранни инвестиции са направени в азиатската държава.
Китайските инвеститори насочват по-голяма част от средствата си към Източна Европа и средиземноморието, главно заради ниската цената на труда в тези региони.
Намеренията на Китай са до 2015 г. да инвестира над 100 млрд. долара в Източна Европа, информира „Си Ен Ен“. Според запознати тези средства ще помогнат на европейската икономика да се справи със забавения си растеж.
Промените, които търговското споразумение предвижда, ще улеснят стокообмена между съюза и Китай и ще помогнат чуждите инвеститори да бъдат третирани както местните, коментират експерти.