Европейският съюз няма да се откаже от политиката на строга финансова дисциплина и ще търси намаляване на социалната цена по пътя на различни мерки за икономически растеж и разкриване на работни места. Това се договориха лидерите на 27-те страни-членки на ЕС по време на вчерашния, първи ден (14 март) от пролетния Европейски съвет, който ще продължи и днес в Брюксел, предаде БНР.
Европейския съюз няма да изложи на риск финансовата си стабилност и ще продължи да се придържа към стратегията за фискална дисциплина. В същото време обаче ще прилага структурни реформи, които да стимулират икономиката и заетостта.
Около тази позиция се обединиха европейските лидери, които, според председателя на Европейската комисия (ЕК) Жозе Барозу, си дават ясна сметка, че за някои страни бремето на икономиите наистина е станало непосилно. По думите му, досегашната стратегия дава резултати и еврото днес е много по-стабилно, отколкото преди година, но броят на безработните е станал неприемливо голям.
Безработицата, особено младежката, е била най-обсъжданата тема, подчерта и председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой, като добави, че за да преодолее по-бързо социалните последици от кризата, ЕС трябва да приложи серия мерки, сред които водещи са подкрепа за малкия и средния бизнес и намаляването на бюрократичните пречки пред него.
Същевременно, за да повишат приходите си, страните-членки снощи се договориха да търсят по-добра събираемост на данъците и по-ефективни действия срещу данъчните измами.
През днешния, втори ден от Европейския съвет разговорите ще бъдат на различна тема – отношенията между Европейския съюз и Русия и др. В европейската среща на върха за първи път участва президентът Росен Плевнелиев.
"Убеден съм, че колегите в Европейския съвет са много наясно със ситуацията в България". Това заяви пред български
журналисти в Брюксел държавният глава при пристигането си за участие в двудневното заседание на държавните и правителствените ръководители, информира БТА.
Назначаването на новото правителство отекна силно в Брюксел със своята ориентация и много категорична експертна позиция, възможности и потенциал, добави той.
Попитан дали ще участва отново в заседания на Европейския съвет, президентът отговори, че очаква да пътува и за следващи срещи на върха с оглед на това, че в този преходен период, в който се намира България, държавният глава е този обединител и мост между едно и друго правителство, който трябва да гарантира последователност на нашите позиции в Брюксел. "Няма да бъде последният съвет, в който да участвам", заяви Росен Плевнелиев.