ЕЦБ се кани да инжектира 1 трилион евро в икономиката на еврозоната

22.01.2015 | 11:10
по статията работи: Мина Стойчева
Финансовата институция ще въведе количествени улеснения за държавите
ЕЦБ се кани да инжектира 1 трилион евро в икономиката на еврозоната

Очаква се Европейската централна банка (ЕЦБ) да обяви, че ще инжектира спешно 1 трилион евро в отслабналата икономика на еврозоната, пише „БиБиСи“.

Според спекулациите от последните дни финансовата институция ще започне изкупуването на държавни облигации от страните на стойност от 50 млрд. евро всеки месец до края на 2016 г. Това количество е двойно по-голямо от първоначално прогнозираното.

Целта е по този начин ЕЦБ да намали дълговете на страните от еврозоната. Тази политика е по-популярна като количествени улеснения или QE.

От европейската институция ще се опитат да стимулират кредитирането в държавите от зоната. Така ограничаването на задлъжнялостта ще окуражи банките да отпускат заеми, а бизнесът и потребителите в еврозоната да влагат повече пари.

Подобна стъпка към сериозни количествени улеснения предприеха властите в САЩ между 2008 и 2014 г. Там тази мярка доведе до положителен ефект и успя да събуди американската икономика.

Великобритания и Япония също са ползвали именно този инструмент, предвиждащ масовото изкупуване на облигации.

Преди време стана ясно, че еврозоната е била ударена от дефлация през последния месец на 2014 г., след като цените се понижиха с 0,2% в сравнение с декември месец на предходната година.

За първи път след кризата от 2009 г. държавите в зоната регистрират отрицателна инфлация. Тогава експерти коментираха, че това ще принуди ЕЦБ да предприеме мерки, които да стимулират тяхната икономика.

Дефлацията е основен проблем на еврозоната. Причината е, че тя говори за все още слабата икономика на държавите там. Заедно с това обаче тя е сериозно затруднение за страните, които имат големи дългове.

Това е така, защото независимо, че при наличието на отрицателна инфлация цените на стоките и услугите падат, но това не се отнася до вноските по дълговете с фиксирана лихва.

Еврозоната завърши последното тримесечие на 2014 г. с най-лошите показатели за последната повече от година. Условията за правене на бизнес за страните, влизащи в нея, се влошиха.

„Страните от еврозоната ще разглеждат 2014 г. като годината на косъм от рецесията. Въпреки че за сега тя беше избегната слабите показатели сочат, че е възможен нов спад през 2015 г.“, предупреждават експерти.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...