Европейската комисия (ЕК) препоръчва консулствата на държавите-членки на Европейския съюз (ЕС) да прилагат правилно Визовия кодекс на организацията. Целта е гражданите от трети държави да бъдат максимално улеснени, когато имат желание да посетят ЕС.
От Брюксел считат, че ако се използва напълно потенциалът на действащия визов режим, ЕС ще може да остане атрактивна дестинация за повече туристи/граждани от трети държави, което ще насърчи стопанската дейност и създаването на заетост в Съюза.
"Предвид икономическия спад в момента трябва да се стремим да увеличаваме туристическите потоци към Европа, като същевременно запазим сигурността на нашите граници". Това обяви европейският комисар по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом.
"Възможността хората, които пътуват законно и не представляват риск от гледна точка на сигурността, да посетят по-лесно Европа, може само да утвърди нашата позиция като туристическа дестинация номер едно в света, а това е златен шанс за нашата икономика", обясни Малстрьом.
Консулските служби трябва да спазват 15-дневния срок за определяне на среща и 15-дневния срок за вземане на решение по дадено заявление за виза, да осигурят формуляри за заявления на езика на съответната държава и да разгледат възможността за издаване на многократни входни визи, препоръчват от ЕК.
В дългосрочен план от Комисията най-вероятно ще предложат да се извършат промени на действащи визови правила, сред
които ускоряване и съкращаване на процедурите ; опростяване на формуляра за заявлението;
изясняване на правилата за освобождаване от такси за издаване на виза; подобряване на консулската организация и сътрудничество, например чрез преразглеждане на нормативната уредба за общи центрове за приемане и обработка на заявления, улесняване на установяването на такива центрове и на тяхното функциониране; засилване на местното шенгенско сътрудничество (хармонизиране на практиките в областта на визовата политика в държавите от Шенген) за повишаване на неговата ефикасност и други.
Освен това от Комисията обръщат внимание и на технологичното развитие. Съвсем скоро от тям ще представят законодателни предложения за „Интелигентни граници“, с които се цели осигуряване на по-равномерни пътнически потоци на външните граници на ЕС. Инициативата се състои от два компонента. Единият е система за влизане/излизане, която ще регистрира часа и мястото на влизане, както и продължителността на разрешения кратък престой в електронна база данни, която ще замени сегашната система на поставяне на печат в паспорта. Тези данни ще бъдат предоставяни на органите за граничен контрол и на имиграционните органи. Вторият компонент е програма за регистрирани пътници, която ще даде възможност на някои групи граждани на трети държави, които пътуват често (т.е. лица, пътуващи по работа, членове на семейството и т.н.), да влизат в ЕС след подходяща предварителна проверка, като преминават през опростен граничен контрол на автоматични врати.
Осигурявайки общо 18,8 милиона работни места през 2011 г., туристическият отрасъл е един от най-големите източници на заетост в Европейския съюз и е основен двигател за икономически растеж и развитие. През 2011 г. чуждестранните посетители са похарчили 330,44 милиарда евро. Според последните прогнози тези числа вероятно ще се увеличат на 20,4 милиона работни места и 427,31 милиарда евро през 2022 г.
Според наличните данни през последните години броят на издадените визи е нараснал значително, а този на отказите се е запазил малък. През 2011 г. в Индия са издадени около 460 000 шенгенски визи, докато през 2007 г. техният брой е бил 340 000. Броят на издадените в Китай визи също е нараснал значително — от 560 000 визи през 2008 г. на 1 026 000 през 2011 г. В Русия през 2011 г. са издадени 5 152 000 визи спрямо 3 500 000 през 2007 г.