Почистването на коритото на река Марица от прекалената растителност е вредно за биоразнообразието, заявиха вчера от Федерация на природозащитни сдружения "Зелени Балкани". Горите изпълняват ролята на дига при големи наводнения. Това заявиха природозащитници в отговор на страховете на пловдивчани, че големите дървета по поречието при по-голям дъжд и буря могат да паднат в реката и да доведат до риск от наводнение, съобщи БНТ-Пловдив.
"Горите в речните корита и около речните корита тогава, когато реката не е превърната в канал и дигирана от двете страни, по-скоро са полезни и могат да предотвратят едно наводнение, отколкото да го предизвикат", смята Нели Арабаджиева от „Зелени балкани".
При почистването на реката от община Пловдив е свикана комисия, която да определи кои дървета да се отрежат и кои да останат. 54 дървета ще останат в реката, за да могат да гнездят водолюбивите птици. Според природозащитниците растителността по поречието на Марица е защитен хабитат по "Натура 2000". Коритото й е вписано като крайречни галерии от бяла топола и бяла върба по директивата за хабитатите. "Неговото тотално унищожение е нарушение на директивата. Искам първо да успокоя гражданите, които ще видят, че ще останат няколко дървета в коритото на реката, че тези дървета не са опасни и това го правим абсолютно съобразно европейското законодателство", поясни Нели Арабаджиева. Тя е категорична, че наводнения може да има само след неправилно изпускане на голям язовир. По думите й при една стихия, каквато беше 2005 година няколко дънера водата ще ги отнесе без никакъв проблем."