Председателският съвет на Европейския парламент одобри предложението за резолюция, изготвена от председателите на четири политически групи и парламентарната комисия по конституционни въпроси, съобщиха от пресслужбата на ЕП.
В проекта на резолюцията те посочват условия за одобрение на споразумението за оттегляне на Великобритания от ЕС. Проектът за резолюция ще бъде обсъден и гласуван в пленарна зала следващата сряда.
Проекторезолюцията придава голямо значение на справедливото отношение към гражданите на 27-те страни от ЕС във Великобритания и подчертава нуждата от реципрочност и недопускане на дискриминация към британците, живеещи в ЕС, и европейците във Великобритания.
Великобритания ще запази правата си на страна от ЕС до окончателното си напускане на Общността, но трябва да продължи да изпълнява задълженията си, произтичащи от договорите за ЕС, включително финансовите задължения по дългосрочния общностен бюджет, дори когато те продължават след нейното оттегляне.
Това също означава, че Великобритания трябва да продължи до напускането си да се съобразява с четирите свободи, юрисдикцията на Европейския съд, общите вноски към общностния бюджет и да се придържа към общата търговска политика. Подчертава се важността на въпроса за границата между Ирландия и Северна Ирландия.
Политическите групи в ЕП и парламентарната комисия по конституционни въпроси отбелязаха, че не би било правосъобразно, ако Великобритания започне преговори за възможни търговски споразумения с други страни, преди да е напуснала ЕС. Евродепутатите очакват лоялно сътрудничество от страна на Лондон по въпроси, свързани със законодателството на ЕС и в други области до момента на напускане на ЕС.
Двустранните споразумения между Великобритания и една или няколко от останалите страни от ЕС, например по отношение на финансови институции с представителства във Великобритания, ще бъдат в разрез с договорите за ЕС. В проекта на резолюцията се посочва, че ползите от членството в ЕС не могат да бъдат същите за страна, която напуска Общността.
Бъдещите отношения между ЕС и Великобритания биха могли да бъдат уредени със споразумение за асоцииране, пише в предложението, изготвено от Манфред Вебер от ЕНП, Джани Питела от СиД, Ги Верхофстат от АЛДЕ и Филип Ламбер и Ска Келер от Зелените, както и от председателя на парламентарната комисия по конституционни въпроси Данута Хюбнер.
Такова споразумение би изисквало Великобритания да продължи спазването на европейските стандарти в областта на околната среда, климатичните промени, борбата с укриването на данъци, лоялната конкуренция, търговията и социалната политика.
Според ЕП е възможно да се започне работа по преходни спогодби, на основата на възможните бъдещи отношения между Лондон и ЕС, но единствено, ако е постигнат напредък по споразумението за напускане.
Бъдещо споразумение би могло да бъде сключено само и единствено след окончателното напускане на Великобритания, а преходна спогодба не би могла да важи повече от три години.