Антракс край границата
Близо до границата на България с Турция има антраксни огнища. Предприемат всички необходими мерки, за да не се допусне заразата да се разпространи в България. "Турската страна все още не ни е уведомила официално, но в неофициални разговори стана ясно, че антракс е открит в четири преживни животни на 15 км от Капитан Андреево в турско село", съобщи в Хасково земеделският министър Мирослав Найденов. Ветеринарните власти ваксинират срещу антракс в селата, в които има потенциална опасност.
Заразата не се предава по въздушно капков път, а само чрез пасища. За разлика от шапа тя е изключително опасна за хората.
Дезинфекцията на границата, въведена във връзка с шапната епидемия вероятно, ще продължи заради антракса, съобщиха от земеделското министерство. От такси за дезинфекция от началото на годината са събрани около 900 хил. евро и около 800 хил. лева. Сумите се превеждат в Българската агенция за безопасност по храните и служат за разходи за борба с епидемията по животните.
Субсидии за тютюнопроизводителите
Мирослав Найденов съобщи още, че земеделското министерство е предложило на НАП да отпадне изискването тютюнопроизводителите да получат субсидиите си само ако са изчистрили задълженията си към данъчните. "Министерството ще информира НАП за изплатените на тютюнопроизводителите суми и данъчната администрация сама ще си търси взиманията", уточни той. Освен това, от 100 на 50 квадрата ще се намали изискваната обралотваема площ за подпомагане на тютюнопроизводителите
Истерията с вируса по зеленчуците
Министърът коментира и активната през последните седмици тема за заразените зеленчуци с Ешерихия коли. „Българските зеленчуци са безопасни и могат да бъдат консумирани спокойно на нашата трапеза", Найденов, след като символично наряза шопска салата, за да почерпи представителите на медиите с натурални български домати, краставици, чушки и лук.
„Много се спекулираше около заплахата от зараза по краставиците с Ешерихия коли. Опасни зеленчуци в страната ни няма", увери министърът, след като пръв опита от направената от него салата.
Българските зеленчукопроизводители ще бъдат компенсирани на 100% за загубите си от истерията покрай епидемията, но само ако са документални доказани, съобщи министърът. "За съжаление вчера Съветът за управление към Европейската комисия не постигна консенсус относно изплащането на компенсации за зеленчукопроизводителите. Въпреки това се очаква Съветът на комисарите на Европейската комисия да се възползва от правото си еднолично да вземе решение за компенсирани в размер на 210 млн. евро за периода от 26 май до 30 юни. Това решение вероятно ще бъде обявено на 22 юни в официалния вестник на ЕК и веднага след това производителите ще могат да подават заявления за компенсиране по образец в общинските служби на МЗХ. Заявленията ще се разглеждат в Брюксел всяка седмица и компенсации ще се изплащат от 22 юли до 15 октомври.
Министър Найденов посочи следните цени, по които ще се компенсират производителите: краставици - 24 евроцента или около 47 ст. кг домати - 33,2 евроцента или около 66 ст. за кг, салата - 38,9 евроцента или около 78 ст. , пипер - 44,5 евроцента или около 90 ст., тиквички - 29,7 евроцента или около 60 ст. Тези цени ще се дават при изцяло пропаднала и унищожена стока. В случай, че зеленчуците не са прибрани от полето и унищожени, компенсацията ще е 90% от тази сума. Министърът предупреди да не се правят опити за измами и надписване на продукция, тъй като тези средства подлежат на одит от ЕС и санкциите ще се големи.
Министърът призова земеделците да се обединяват в сдружения, тъй като този път в Брюксел едва се е преборил исканията за компенсации да не се заявяват от сдружения, а директно от производителите. Следващият път ЕК може да не е благосклонна, предупреди той.