Жителите на българските градове са сред най-застрашените в ЕС от бедност

07.02.2018 | 16:40
по статията работи: econ.bg
През 2016 г. почти всеки четвърти гражданин на ЕС е бил в риск от бедност и социално изключване
Жителите на българските градове са сред най-застрашените в ЕС от бедност
Снимка: БГНЕС

България е сред страните в Европейския съюз, чието градско население е в най-голям риск от бедност и социално изключване през 2016 г. Това показват данни на европейската статистическа служба Евростат.

Страната е на второ място с 31.1% от хората, живеещи в големите градове, които са били в риск през 2016 г., изпреварвана само от Гърция с 33.6 на сто. Следват Италия (30.3%) и Белгия (29.3%). На другия полюс са Словакия (13%), Чехия (13.8%), Полша (16.2 на сто) и Финландия (17.2%).

През 2016 г. почти всеки четвърти гражданин на ЕС е бил в риск от бедност и социално изключване. Средно за съюза рискът е по-нисък при селското население, отколкото при градското. Евростат отчита, че делът на хората в риск слабо се увеличава през последните години – в големите градове той се покачва от 22.7% през 2010 г. до 23.6 на сто през 2016 г., а в малките градове и покрайнини той нараства от 20.3% през 2010 до 21.6% през 2016 г. В селските райони е отчетен спад - от 29.0% през 2010 до 25.5% през 2016 г.

В 12 от страните членки на ЕС жителите на големите градове са в по-малък риск от бедност и социално изключване, отколкото жителите на по-малките градове и селските райони. В шест от държавите най-ниските нива са отчетени в малките градовете и покрайнините.

В Австрия, Белгия, Дания, Холандия и Великобритания жителите на големите градове са по-застрашени от бедност, отколкото тези в селските райони и в малките градове и покрайнини. Обратното, в Румъния половината от населението в селата е било в риск от бедност през 2016 г., следвана от България Хърватия, Унгария, Латвия и Литва.

Статистиката показва ясно географско разделение - в страните от Западна и Северна Европа има най-висок риск от бедност и социално изключване за жителите на големите градове, докато в повечето държави от Източна и Южна Европа, както и Балтийските страни, рискът е най-висок за населението в селските райони.

Чехия, Финландия, Италия, Ирландия и Словения отчитат сравнително равномерно разпределение без значение от степента на урбанизация.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...