Сливането на БНТ и БНР
Обединяването на БНР и БНТ ще ограничи свободата на словото. Това мнение изразиха днес журналистите Петър Волгин, Лили Маринкова и председателят на Обществения съвет на радиото Павел Васев нa публичната дискусия в Министерския съвет за изготвянето на нов закон, който да регламентира дейността на електронните медии.
Трябва да се държи сметка и за изминатия път, за позициите на журналистите от двете медии по време на прехода, смятат Маринкова и Волгин, цитирани от БТА.
В дискусията, която започна вчера, участват членовете на работната група, създадена със заповед на министър-председателя Бойко Борисов, представители на медии, съсловни и неправителствени организации.
Обединяването ще е свързано с огромни разходи, а не с икономии на средства, какъвто е един от мотивите. Ще настъпи и административен хаос, посочи генералният директор на БНР Валерий Тодоров.
През септември ще има нова дискусия, каза водещият Радомир Чолаков.
Всички изказали се участници до момента се обявиха против сливането на двете медии, предаде БНР. Не говорим за безусловно сливане, поясни Чолаков.
Безпредметно е да се говори за обединение на БНР и БНТ - нито обществото, нито гилдията ще го приемат, каза Бойко Станкушев. Според него няма опасност за свободата на словото, защото имаме гражданско общество и журналистическата гилдия е свободна. Негативите ще са само финансови. Най-важно е дискусиите по закона да се съсредоточат върху предстоящата цифровизация, смята журналистът..
Смесеното финансиране - най-подходящо за БНТ
Смесеното финансиране - субсидия плюс реклами и спонсорство, е най-подходящо за БНТ според Севда Шишманова. Средствата от реклами и спонсорство дават възможност за създаване на
конкурентоспособни програмни продукти.
Генералният директор на БНТ Вяра Анкова изтъкна необходимостта да се определи откъде БНТ да остане без реклама. Съотношението между държавната субсидия и ограничението за рекламно време е нарушено, смята новият шеф на телевизията.
В бъдеще ще има и други канали - и за тях ли ще има ограничения за рекламите, пипота Анкова и посочи, че това не е европейска практика.
Георги Лозанов: Реформата трябва да защити медиите от политически чистки
Нито един политик няма отношение към работата на експертната група по новия закон, заяви председателят на Съвета за електронни медии /СЕМ/ Георги Лозанов по повод на декларацията на журналисти от програма "Хоризонт" на БНР във връзка с изказване на лидера на "Атака", че промяната в радиото ще настъпи след приемането на новия закон. Според Волен Сидеров БНР изпълнява политически поръчки.
Единственото и публично обсъждано изявление е на премиера за необходимостта в закона да има нови мерки за гарантиране на прозрачността в медиите, посочи Георги Лозанов.
Реформата в националните медии трябва да ги защити от политически чистки - трябва да има достатъчно инструменти за това, независимо от волята на политиците, каза председателят на СЕМ. Той допълни, че редакционната независимост на медиите винаги е била една от целите на реформата - включително независимостта от администрацията.
Дори подобен подход се обръща срещу този, който го прилага, посочи Георги Лозанов. По друг повод той отбеляза, че няма конфликт на интереси при неговото участие едновременно в СЕМ и в работната група по закона.