Идеята за налагане на данък върху финансовите трансакции (наречен още данък върху финансовите сделки) доведе до публичен спор между институциите на ЕС и държавите членки. В правно становище на юристите на Европейския съюз (ЕС) от 6 септември, цитирано от агенция "Ройтерс", се твърди, че планираното въвеждане на данък върху финансовите трансакции в 11 страни членки на ЕС от 2014 г. е незаконно.
Правните служби на страните членки на ЕС заявяват в становището си, че планът за данък върху трансакциите "превишава юрисдикцията на страните за облагане с данъци в рамките на международното обичайно право". Освен това юристите на ЕС смятат, че планът не е съвместим и с договора на ЕС, защото нарушава данъчните компетенции от страните, които не участват в него, се казва още в документа.
Според документа данък върху трансакциите само в някои европейски страни ще бъде "дискриминационен и може да доведе до изкривяване на конкуренцията в ущърб на неучастващите държави".
Европейската комисия (ЕК) отвърна на удара
В отговор на обявения документ, изготвен от юристите на ЕС, Европейската комисия (ЕК) излезе с категорична защита на своята позиция, предаде EurActiv.
"Ние категорично не сме съгласни с мнението на правните служби на страните членки на ЕС относно данъка върху финансовите сделки", заяви Алгирдас Шемета, комисар по въпросите на данъчното облагане в ЕС. Тя добави, че Комисията е извършила подробен правен анализ преди да представи предложението си.
"Ние стоим твърдо зад позицията си, че предложеният от нас данък върху финансовите сделки е законосъобразен и в пълно съответствие с Договорите на ЕС и международното данъчно право. Данъкът не създават риск от дискриминация срещу нито една държава членка", заключи Шемета.