Планът за въвеждането на данък върху финансовите трансакции в 11 страни членки на Европейския съюз (ЕС) от 2014 г. бил незаконен, предаде "Ройтерс".
Това е заключението на юристите на ЕС. Констатациите им са изложени в правно становище с обем от 14 страници, което вероятно ще блокира мярката, целяща да накара банките да плащат около 35 млрд. евро на година заради това, че са получавали помощ от данъкоплатците по време на кризата през 2007-2009 г.
Докладът е окуражаващ за Великобритания, която е най-големият финансов център на ЕС и е против данъка, както и за няколко други държави от ЕС, отказали да участват.
Германия, Франция, Италия, Испания, Австрия, Португалия, Белгия, Естония, Гърция, Словакия и Словения планираха да наложат данъка върху търговията с акции, облигации, репо сделки и деривати.
Правните служби на страните членки на ЕС заявяват в становището си, че планът за данък върху трансакциите "превишава юрисдикцията на страните за облагане с данъци в рамките на международното обичайно право".
Освен това планът не е съвместим и с договора на ЕС, защото нарушава данъчните компетенции от държави членки, които не участват в него, се казва още в документа. Според документа данък върху трансакциите само в някои европейски страни ще бъде "дискриминационен и може да доведе до изкривяване на конкуренцията в ущърб на неучастващите държави".