Заложните къщи искат стриктни правила за работа

31.08.2009 | 14:23
по статията работи:
Подготвя се "черен" списък на крадените вещи
Заложните къщи искат стриктни правила за работа

Един от основните проблеми в работата на заложните къщи е, че хората нямат документи за собственост на залаганите от тях предмети, което обаче не нарушава закона. Това стана ясно на пресконференция на Българската асоциация на заложните къщи, предаде Агенция „Фокус".

От началото на 90-те години у нас витае мит, че заложните къщи са свързани с разпределение на крадени вещи, обясни Александър Александров от асоциацията. Това обаче според членовете на организацията не е така.

"Имаме за цел да махнем петното от хората, които се занимават с тази дейност. Затова ние искаме ясни правила за работата на заложните къщи. Без съдействието на МВР и от страна на съдебната система това няма да стане", обясни председателят на Българската асоциация на заложните къщи в България Вангел Вангелов.

Асоциацията е започнала изграждането на информационна база данни за хората, които са се опитали да заложат крадени предмети.

"Не може да се твърди, че всички предмети в заложните къщи са крадени. Затова трябва да се създаде работещ режим, с който да се откроят хората, извършващи престъпления от тези, които не го правят", обясни Вангелов.

Във всеки един малък град в страната има лихвари, които полицията и хората в населено място познават добре. За тези лихвари наредбата за заложните къщи не важи.

Държавните институции трябва да създадат нов режим за работа на заложните къщи. Това поискаха още от браншовата асоциация на заложните къщи. От организацията посочиха, че прилагат фейс контрол на лицата, които се опитват да залагат предмети.

„Служителите ни преминават през курс на обучение да прилагат фейс контрол. Наркоманите си личат по очите, важно е и поведението на човека, когато е донесъл нещо дамско, а той е мъж. Избягваме да сключваме сделки и с лица, които са под 21 години и нямат съответния документ", обясни Александър Александров от асоциацията.


Наредбата за работата на заложните къщи регламентира обаче само една част от дейността на къщите, но има един-единствен недостатък - забранява залагането на немаркирано злато. Маркировката на злато е въведена през 2000 г. във валутния закон, а повечето хора притежават немаркирано злато у нас. Затова от асоциацията са подготвили жалба до Върховния административен съд (ВАС) за отменя ограничението.

Лимитът от 3 % лихва в наредбата от началото на тази година върху стойността на заложените предмети е опит да се „запуши една ниша за пране на пари", смята Александров.

Известни личности в България прибягват до услугите на заложни къщи заради кризата. Това стана ясно още по време на днешното събитие. В по-малките градове, където хората са по-бедни, нямат изобщо какво да залагат. В София най-често се залагат скъпи накити или скъпи автомобили.

В условия на криза хората няма какво да залагат. До преди две-три години в периода на икономически бум всеки българин е разчитал на това, че ще заплатите постоянно се вдигат и имотите постоянно се покачват. Днес това вече не е така. Според Александров хората, които залагат, са привидно богати хора, които са свикнали на висок стандарт.

„Оставят вещите най-често, за да може вечерта да си поддържат стандарта. При нас идват и много известни хора, които ги дават по телевизията и използват нашите услуги точно, защото няма да се разчуе, че съответния фолк певец или някакъв плейбой е опрял до нас. Така че кризата се отразява и по този начин", посочи Александър Александров.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...