Една година без поскъпване на лекарствата без рецепта – това се предвижда от проект на Министерството на здравеопазването (МЗ) за промяна на наредбата за цените на медикаментите. Ходът ще влезе в сила най-вероятно от другия месец, съобщава „Стандарт“.
Така до месец май 2014 година фармацевтичните фирми ще могат да променят стойността на най-масовите медикаменти само според ръста на инфлацията. В момента цените могат да бъдат вдигани, когато компаниите пожелаят.
Замразяването ще обхване над 2230 вида лекарства, които се купуват най-много от родния потребител. Без рецепта се продават от витамини, до болкоуспокояващи и медикаменти за простуда и грип. Консумацията на подобни хапчета за изминалата 2012 година гравитира на около 341 милиона лева. Средната цена за една опавка е била 4,2 лева, според данните на IMS Health, които измерват фармацевтичния пазар.
Увеличението на потреблението на лекарства с рецепта пък е 6,2% до 1,8 милиарда лева. Ръстът обаче е по-слаб в сравнение с предишните години. Фактори за статуквото са по-малките грипни епидемии, влошаването на финансовото състояние на клиентите, както и поевтиняването на някои лекарства.
Пациентите все пак минават държавата по отделени средства за хапчета – те са отделили 1,33 милиарда лева, докато Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), МЗ и болниците са похарчили общо 873 милиона лева за лекарства.
Нововъведение през миналата година е практиката болниците сами да купуват медикаменти срещу рак вместо ресорното ведомство. Немалка част от клиниките са заложили на иновативни терапии и по-скъпи медикаменти в името на качественото третиране.