Западните компании се отдръпват от Китай

03.08.2015 | 14:00
по статията работи: Георги Кусеров
Все по-забавящата се икономика на страната гони чуждите инвеститори
Западните компании се отдръпват от Китай
Снимка: Sxc.hu

Неустойчивостта на китайската икономика принуждава множество западни компании да се отдръпнат от пазарите на азиатската държава. Това ще доведе до намаляване на инвестициите и продуктите, както и увеличаване на риска за китайската икономика, съобщава Reuters.

Двойните темпове на растеж през първото десетилетие на новия век подмами редица западни фирми да инвестират сериозно в Китай. В последните години растежът на китайската икономика сериозно се сви, което накара много от инвеститорите от Европа и САЩ да се притесняват относно дяловете на компаниите си в азиатската държава.

Скорошни проучвания относно пазарите на страната зачеркват възможността Китай да се върне към предишната си икономическа слава през следващите няколко години.

„Имахме прекрасни години в Китай и разбира се растяхме с двойни темпове, но в последно време нещата се забавиха. В момента, в Китай отчитаме сериозен спад в продажбите“, заяви Франс ван Хоутен, изпълнителният директор на холандската компания Philips, в разговор с анализатори.

„Като продължаваме напред, трябва много да сме по-скромни в очакванията си относно растежа в китайските ни дялове, трябва да бъдем реалисти“, добави Ван Хоутен.

Много други западни компании пък са твърдо решение частично или изцяло да спрат инвестициите си към най-населената държава на света. Френският производител на млечни продукти Danone е съобщил на инвеститорите, че ще се откаже от бизнеса си в азиатската страна. General Motors, един от най-големите производители на части за автобомили, пък драстично ще намали инвестициите си в Китай.

И все пак, дори да преориентират амбициите си в Поднебесната империя, редица компании хвърлят по едно око за евентуални изгодни сделки с по-малки местни фирми. Китайското правителство обаче подкрепя местните производители със субсидии или с евтини кредити, които предотвратяват продаването им на безценица.

Междувременно, активността в китайския промишлен сектор се забави до двегодишен минимум през юли, показват публикуваните в понеделник (3 август) окончателни данни. PMI индексът, изготвян от китайската изследователска къща Caixin, която наскоро смени HSBC като доставчик на данни за местния пазар за Markit Economics, се е понижил до 47,8 пункта през юли спрямо 49,4 пункта през юни.

Припомняме ви, че в началото на юли 2015 г. Китайската фондова борса бе разтърсена от сериозен срив, когато основните й индекси достигнаха рекордно ниски стойности. В началото на миналата седмица пък фондовата борса в Шанхай се срина до осем годишното си дъно.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...