Опозицията също се изказа относно скандалната сделка за продадените земи, попадащи в пясъчните дюни около Несебър.
"ГЕРБ беше сварен по бели гащи”, каза евродепутатът от групата на социалистите Илияна Йотова, помолена да коментира казуса със спорните земи в Несебър. Според нея управляващите са използвали празничните дни, когато всички почиват и са със семействата си, за да направят тази "далавера”.
"Това е корупция по високите етажи на властта пар ексаланс”, коментира още тя, цитирана от iNews.bg.
Заради разрасналия се скандал от министерството на земеделието и храните съобщиха, че ще бъдат създадени регионални комисии за обследване на сигнали за строежи в защитени територии по Черноморието преди 2009 г. Комисиите се създават по разпореждане на министър-председателя Бойко Борисов.
От пресцентъра на министерски съвет пък съобщиха, че министър-председателят е изпратил писмо до изпълняващия длъжността главен прокурор Бойко Найденов, в което настоява да бъде разпоредена проверка на всички извършени разпоредителни сделки с държавни и общински земи в община Несебър, свързаните с тях разрешителни, издадени от отделни министерства и ведомства, както и на всички длъжностни лица, участвали във вземането на решенията и издаването на документацията. Премиерът настоява проверката да обхване периода от 1 януари 2004г. до 31 декември 2012г.
След днешното посещение на министъра на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов в Несебър е сформирана първата комисия в област Бургас. Такива комисии ще има и в областите Варна и Добрич. Те се сформират поради подадени сигнали от граждани и общинската администрация на Несебър, които споделят, че цял квартал от града е бил построен върху подобни на 29-те декара спорни земи.
Бургаската комисия е под председателството на областния управител Константин Гребенаров, в нея влизат още ресорният заместник-областен управител, директорът на РИОСВ – Бургас, ДНСК – Бургас, представители на кадастъра.
Според Найденов по време на управлението на ГЕРБ няма стартирала процедура за изваждане на земи от горския фонд, а всички са стартирали преди това.
От своя страна Йотова заяви, че е приела поканата на земеделския министър Мирослав Найденов да участва в комисията, сформирана от него, но той е забравил да й се обади по телефона. Йотова подчерта, че щяла да използва колата на Найденов, за да отиде днес до Несебър.
БСП ще поиска свикване на парламентарна анкетна комисия, която да се занимава със спорния казус в Несебър, обясни лидерът на БСП Сергей Станишев. Той подчерта, че тази комисия трябва да бъде независима и с паритетно представителство на всички политически сили.
За да се разбере кой стои зад всичко това, кой го е допуснал и каква е реалната оценка на имота, Сергей Станишев подчерта, че комисията, трябва да бъде контра на "измислената комисия от Мирослав Найденов, която сигурно е част от цялата схема”.
Според социалиста трудно би се взело подобно решение, ако не е имало "зелена светлина" отгоре. За него случаят в Несебър е очевидна далавера, корупция и представлява закононарушение. Станишев призова управляващите да спрат да си измиват ръцете с управлението на Тройната коалиция, защото ГЕРБ е на власт вече четвърта година и премиерът убеждава всички, че в държавата се случва това, което той каже.
Станишев припомни, че през 2007 г. бе приет Законът за Черноморското крайбрежие, който влиза в действие през януари 2008 г. В този закон ясно се посочва, че дюните по Черноморието трябва да бъдат държавна собственост и да се изготвят карти. Той подчерта, че всичко това е направено от предишните управляващи, но откакто ГЕРБ дошли на власт картографирането на дюните е било прекратено.
Станишев обясни, че според него това е направено съзнателно. Той определи връзката на Цветан Цветанов и неговия кумец в сделката с Несебър като аналогична на случая с шестте апартамента на вътрешния министър.
Соцлидерът коментира и новогодишният гаф на президента Росен Плевнелиев. Той поясни, че очевидно, че е гаф, но би поставил други по-съществени въпроси за поведението на президента. Станишев започна още с избирането му, като припомни БСП е оспорил изборът на Росен Плевнелиев заради машинациите на Цветан Цветанов по време на изборите. Тогава според него е бил създаден целенасочен организиран хаос.
Според Станишев президентът и управляващите са дискредитирали и Конституционния съд като институция заради бойкотирането на клетвата на Венета Марковска.
Според него по-важен е и въпросът защо президентът Плевнелиев е побързал да подпише указа за избирането на нов главен прокурор, при положение че той е избран с променени и нагласени правила, не е имало състезателен избор и поставя под въпрос тайния вот.