Състезанието за гуверньор на БНБ не е с предизвестен край. Това заяви Красен Станчев от Института за пазарна икономика (И.П.И) пред БНР. По думите му във всяка страна като в България има около 5-6 човека, които са подходящи кандидати за подобна длъжност. Те обикновено са известни лица и е добре изборът да се направи между тях, смята икономистът.
Според него важното е, че има хора, които могат да заемат длъжността на управител на Централната банка.
Станчев изрази мнение, че у нас има достатъчно разумни хора, които могат да заемат тази важна длъжност. Според него това, което трябва да се постигне, е консенсус при избора. По думите му достигане просто мнозинство за избор на човек на такава длъжност не е добър сигнал за системата.
„Не трябва да има резки реформи. Трябва да се запази сегашната структура и функции на Управителния съвет на БНБ и ясна перспектива за Банковия надзор, Европейския банков съюз и за еврозоната. Останалото е относително лесна работа“, смята икономистът.
Според него нивото на депозитите в банките са добър знак за доверието на хората в банковата система.
„Това, че е имало грешки и казус като „КТБ“, който е политически, показва, че е имало политическа система за вземане на решение за назначаване на управител на БНБ“, каза Станчев.
Преди ден стана ясно, че Реформаторският блок издигат за управител на Централната банка кандидатурата на Бисер Манолов, но също така подкрепят номинацията на ГЕРБ – Димитър Радев.
От АБВ пък издигат Виктор Йоцов, а от Патриотичния фронт - Григорий Вазов. Към поста проявява интерес, засега обаче не е известно дали е подкрепен от някоя политическа сила, експертът от ЕБВР Камен Захариев.
Преди две седмици председателят на финансовата комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) заяви, че в неформален разговор сегашният управител на БНБ Иван Искров се е съгласил да подаде оставка на 19 юни. Изказването на Стоянова обаче бе определено от БНБ като натиск. Мандатът на сегашния управител Иван Искров изтича през октомври.