Износът на български ток бележи рекордни стойности, информира bTV.
Експортът на електроенергия се е увеличил значително през последните месеци – от 128 мегавата на час през май до 212 мегавата през юни и 600 мегавата през юли. В първите дни на месец август износът е скочил двойно, достигайки до
В първите дни на август износът на електроенергия е скочил двойно до 1300 мегавата на час. В момента АЕЦ „Козлодуй“ работи на пълни мощности.
По думите на министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев проблемите в Закона за енергетиката са направили българския ток атрактивен за останалите балкански държави, които купуват от нас. Това е станало възможно заради свалянето на таксата за пренос и достъп до електричество за износ от 34 до 12 лева.
"Очакванията са утре износът да достигне 1500 мегавата, което ясно показва, че има огромно търсене и нашата електроенергия е конкурентна спрямо другите производители", обясни Стойнев.
България изнася ток главно за Турция и Гърция, където в момента температурите са много високи и потреблението е увеличено. Това позволява максимално натоварване на производствените ни мощности.
От своя страна от енергийната индустрия настоя държавата да стимулира производителите в сектора, които изнасят продукцията си в чужбина.
"Както бяха намалени таксите за износ на електроенергия, така и такава електроенергия да се предостави на предприятията, които произвеждат продукция за износ", коментира Константин Стаменов, представител на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК).
Трябва да се стимулира българската икономика, а не чуждата, както се случва в момента, добави експертът.