Икономиката на Саудитска Арабия показва още признаци на задъхване

29.03.2016 | 15:31
по статията работи: Даниел Василев
Широките пари М3 се свиха с 38 млрд. риала през февруари, като това е първия им спад от 2000 г.
Икономиката на Саудитска Арабия показва още признаци на задъхване
Снимка: Sxc.hu

Икономиката на Саудитска Арабия показва още признаци на забавяне в резултат на евтиния петрол. Данни на централната банка на страната показват, че паричният агрегат M3 се свива през февруари за пръв път от поне 2000 г. насам в резултат на намаленото потребление и изтегляне на кредити от страна на местните потребителите.

Въпреки че кралството все още е един от най-големите притежатели на резерви в чуждестранна валута в света, орязването на правителствените разходи се орязват негативно на стопанството, като се очаква то да регистрира растеж от едва 1,5% през настоящата година. Ако прогнозата се сбъдне, това ще е най-слабият годишен растеж на Саудитска Арабия от 2009 г. насам, макар че представители на правителството нееднократно посочиха, че страната може да устои на ниските цени на суровината.

„Данните за предходния месец отразяват спад на потребитеското доверие в Саудитска Арабия“, посочи ръководителя на макроикономическите стратегии в базираната в Кайро инвестиционна банка EFG-Hermes. “Цените на петрола ще се задържат ниски въпреки че се покачиха през февруари и март, а разполагаемите приходи на местното население ще останат под натиск през годината. Едва ли потребителското доверие ще се възстанови преди края на 2016 г.“, допълни още той.

Количеството изтеглени пари от банкоматите в Саудитска Арабия отбеляза спад от 8% през февруари, след като се покачваше през предишните 5 месеца, показват данните на централната банка на страната. Транзакциите, извършени през ПОС терминали, които се приемат за индикатор за потребителското доверие, също спаднаха с 9% на годишна основа до 15,2 милиарда риала (4,1 млрд. долара). И докато корпоративните банкови кредити нарастват с 10% спрямо февруари 2015 г., те най-вероятно са основно краткосрочни заеми, посочи главният икономист в Commercial Bank в Абу Даби Моника Малик.

Нарастването на корпоративния кредит не отразява бизнес експанзия“, коментира тя. „Всъщност активността на фирмените активи спадна значително. Правителствените разходи оказват все по-голям отрицателен ефект върху икономическия растеж и това се вижда от данните“, допълни още Малик. Към момента правителството в Рияд се опитва да намери средства за запушването на бюджетния дефицит, който през миналата година достигна около 15% от брутния вътрешен продукт на страната.

Понижението на паричния агрегат най-вероятно отразява изтеглянето на част от правителствените депозити от местните финансови институции и спада на нетните финансови активи на чуждите компании в страната, смята още Малик. Данните на централната банка на Саудитска Арабия показват, че широките пари М3 се свиват с 38 млрд. риала през втория месец на годината. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...