Икономист: Акцентът трябва да са работните места

04.03.2013 | 10:06
по статията работи: Петя Бързилска
Днешното положение в страната ни не е пречка за чуждите инвеститори, смята Лъчезар Богданов от "Индъстри Уоч".
Икономист: Акцентът трябва да са работните места

"Намаляването на цената на тока не е достатъчно за успокояване на хората. Работните места са най-важното нещо, което трябва да бъде акцент на работата на следващото правителство. Те трябва да бъдат на всяко правителство, но особено на това, което идва сега." Това заяви Лъчезар Богданов, икономист от „Индъстри Уоч”, пред Агенция “Фокус” по повод предложението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за намаляване на цените на електроенергията.

По думите на Богданов съществуват три фактора, от които зависят работните места. На първо място това са привличането на нови инвеститори, за които обаче трябва да има сигурност и увереност, че ще могат дълги години да работят и да правят бизнес у нас. Второто е премахване на пречките на пазара на труда и трето квалификацията на работниците. Според икономиста в България има хора, които не могат да започнат работа заради това, че нямат определената квалификация.

"Няма никаква причина да не се насочват още ресурси и доста по-бързи и експресни реформи, именно в посока повишаване на квалификация на тези хора, за да имат шанс да си намерят работа”, каза Лъчезар Богданов.

Според експерта днешното положение в страната ни не е пречка за чуждите инвеститори. Само по себе си, това не е притеснително за бизнес климата.

"Където и да се опиташ да направиш завод или някакво друго предприятие ще има протестиращи, ще има еколози, ще има майки, ще има пенсионери, ще има социално слаби – всякакви други хора, които ще протестират пред министър-председателя или пред парламента. Ключовото е тези протести да са канал за предаване на идеи по проблеми към тези, които имат легитимното право да ги решават и да го правят по един законов начин и по един начин, поддържащ все пак дългосрочната сигурност на това, че законите се спазват", смята Лъчезар Богданов.

Образованието и липсата на достатъчна квалификация на хората в България стоят от известо време във фокуса на обсъжданията в икономическите среди у нас.

Според скорошно изказване на председателя на Българска стопанска камара (БСК) Божидар Данев е силно влошена ситуацията на пазара на труда. По принцип експертите от Камарата заявяват, че са нужни повече инвестиции за образование, наука и иновации и по-малко държава в икономиката са ключовите предпоставки за повишаване на конкурентоспособността на България.

Преди седмици икономисти се обедениха около идеята, че трябват промени на пазара на труда."Сега идеи са нужни повече от всякога, заради политическата, но и социално-икономическата обстановка", заяви тогава Петър Ганев, старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Според него фокусът в пазара на труда трябва да бъде сменен от гарантирането на работни места в посока създаване на нови позиции.

По думите на Георги Ангелов от Институт "Отворено общество" за образованието е важно нивото на учителите. "Политиката винаги през прехода е била на синдикатите да не се уволняват учители, да имат сигурни, макар и ниски заплати. Тогава обаче не привличаш най-кадърните и мотивирани хора, държейки ниски заплати в образованието в дългосрочен план се отблъскват най-кадърните", обясни икономистът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...