Масирани проверки в зимните туристически курорти започват от началото на следващата седмица дирекциите "Инспекция по труда" - София област, Смолян и Благоевград, на територията на които има такива, във връзка със старта на активния сезон.
Основен акцент при проверките ще бъде дали персоналът, зает в курортите, е на трудов договор и спазва ли се работното време, съобщиха от инспекцията.
От там посочват, че най-честите нарушения при сезонната заетост са свързани с незаконосъобразно полагане на извънреден труд, както и незаплащането му с увеличение. Не се заплаща с увеличение и работата през празнични и почивни дни. Не се осигурява задължителната междудневна и седмична почивка. Туризмът е и сред рисковите дейности за работа без трудов договор или сключване на договор за непълен работен ден при полагане на труд по 8 и повече часа.
Наетите не могат да започнат работа преди да им бъде предоставен екземпляр от трудовия договор, подписан от двете страни, копие от уведомлението за регистрирането му в НАП и длъжностна характеристика, припомнят от инспекцията. Наетите трябва да се убедят, че в договора фигурират всички задължителни клаузи според Кодекса на труда - датата на сключване и продължителността му, мястото на работа, наименованието на длъжността и характера на работата, продължителността на работния ден или седмица, размера на основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, размера на основния и удължен отпуск. (Чл. 66 от Кодекса на труда).
През миналия туристически сезон - периодът декември 2015 г. и от януари до март 2016 г., дирекциите "Инспекция по труда" със седалища София област, Смолян и Благоевград са извършили 330 проверки в дейностите "Хотелиерство" и "Ресторантьорство".
Констатирани са почти 1500 нарушения, от които по трудови правоотношения - почти 840 бр., а по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд - около 600 бр. Нарушенията, свързани със заплащането на труда, са 200 или 1/4 от всички нарушения по трудовите правоотношения. Около 200 са и нарушенията, свързани с възникването на трудовите правоотношения, като най-често те са свързани с липсата на някои задължителни клаузи в трудовите договори.
На работниците често не се предоставят задължителните документи преди започване на работа или след прекратяването на трудовото правоотношение.