Инфлацията в еврозоната се ускори през ноември до най-високо ниво от повече от две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват окончателни неревизирани данни на Евростат.
Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни - членки на единния валутен блок се повиши през ноември с 0,6% на годишна база след растеж на инфлацията с 0,5% месец по-рано. Въпреки че това е най-солидното повишение на потребителските цени в еврозоната от април 2014-а година насам, инфлацията в региона продължава да задържа далеч под средносрочното целево ниво на ЕЦБ от малко под 2 на сто.
Основният индекс на потребителските цени (изключвайки цените на храните, тютюневите изделия и енергията) нарасна за четвърти пореден месец с 0,8 на сто.
Цените на хранителните стоки, напитките и тютюневите изделия се повишиха през ноември с 0,7% спрямо година по-рано след техен по-сдържан растеж от 0,4% през октомври, докато енергийните цени се понижиха с 1,1% след техен спад с 0,9% преди месец, а цените на услугите нараснаха за четвърти пореден месец с 1,1 на сто.
Трябва да се има предвид, че инфлацията в еврозоната остава далеч под "прага" от 2% от март 2013 година насам и под нивото от 1% от ноември 2013 година въпреки серията мащабни стимулиращи лихвени и парични политики, предприети от Европейската централна банка.
Инфлацията в целия Европейския съюз също нарасна през ноември с 0,6% след повишение с 0,5% месец по-рано.
В дефлация се намират шест страни - членки, като най-солидно понижение на потребителските цени на годишна база е отчетно в нашата страна и в Кипър (понижение на инфлацията с по 0,8 на сто). Най-висока годишна инфлация е регистрирана в Белгия (ръст с 1,7%), следвана от Чешката република (с 1,6%) и Австрия (с 1,5%).
Спрямо октомври 2016-а година, инфлацията се понижава в пет страни - членки на съюза (в т.ч. понижение на индекса CPI на България с 0,1% на месечна база), остава стабилна в шест и нараства в останалите седемнадесет.