Ирландия ще се превърне в първата засегната от дълговата криза в еврозоната държава, която излиза от спасителната програма. Това ще се случи в края на седмицата, когато заемите от ЕС, ЕЦБ и МВФ формално изтичат.
Преди три години страната потърси извънредна помощ, за да запази финансите си под контрол и успя да спази изискванията на програмата, намалявайки разходите и увеличавайки данъците с цел редуциране на бюджетния дефицит и ребалансиране на икономиката, съобщава агенция „Ройтерс“. От 2010 г. насам Ирландия разчиташе на заеми на стойност 85 млрд. евро от "тройката".
„Това не е краят на пътя. Това е просто едно много важно събитие“, заяви финансовият министър Майкъл Нуунън, допълвайки че страната трябва да продължи със същите политики.
Икономическият растеж бавно се завръща в Европа и Португалия се надява също да излезе от спасителния план през следващата година. Проблемите обаче остават, особено в Гърция.
Прогнозите сочат, че през следващата година БВП на Ирландия ще нарасне с около 2%. Безработицата вече спадна под 13% спрямо рекордните 15,1% през 2012 г. и страната е убедена, че ще се справи без резервна кредитна линия, която да служи като буфер при бъдещи проблеми с финансите.
След проблемите обаче с убеждаването на финансовите пазари, че икономиката на страната отново е в добра позиция, сега правителството на Енда Кени трябва да спечели доверието на ирландския народ.
И докато се опитва да запази фискалната дисциплина, Нуунън заяви, че ще обмисли намаляването на данък общ доход в следващите два бюджета, за да даде малко подкрепа за икономиката.
„Ако можем да правим промени, които помагат на икономиката да расте по-бързо и създават допълнителни работни неща, именно това ще предприемем“, заяви той.