Служебното правителство ще се опита да постигне промени в условията на дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия. Това заяви служебният министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев пред БНТ.
Дългосрочните договори с ТЕЦ „Марица Изток 1“ и с „Марица 3“ и таксата за производство на енергия от възобновяеми източници (така наречената „зелена“ добавка) се посочват като основните причини токът у нас да е скъп, припомня iNews.bg.
Министър Асен Василев коментира, че ще бъде направен опит контрактите с централите да бъдат предоговорени, но това зависи и от другата страна по тях.
За промени в тези договори се заговори още миналата година от бившия председател на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев и от ексминистъра на икономиката Делян Добрев. Националната електрическа компания (НЕК) започна да проучва клаузите в тях.
По думите на Василев днес, именно дългосрочните договори са пречката да се намали цената на тока у нас, въпреки че страната ни има прекалено много мощности и свръхпроизводство. Той уточни, че дългосрочни са контрактите не само с „така наречените американски централи“, но и с производителите на „зелена“ енергия.
Служебният министър посочи още, че енергийната система в България е под огромно напрежение. Пазарът спешно трябва да се ребалансира и да започне да се работи по въвеждане на трети либерализиращ пакет.
Свръхпроизводството е един от основните проблеми в сектора, смята той. В момента у нас има инсталирани 12 000 мегавата мощности. В пиковите моменти на потребление се използват едва 4700.
"Дори износът, който в момента е 300 мегавта, да се увеличи, пак ще има свръхпроизводство", заяви Асен Василев.
Той обобщи, че всичко това показва изкривяванията на пазара, в който произвежданото електричество е повече от потрябването, а същевременно цените на електроенергията не падат.
Василев добави, че като министър не може да определи кои централи да работят и кои – не. По думите му затова към ведомството му има Обществен съвет (Министерството на икономиката, енергетиката и туризма) - за да се реши как да се действа занапред.
"Ако решим, че искаме "зелена" енергия, ще имаме малко по-скъп ток", констатира служебният министър на енергетиката като допълни, че предстоят тежки обществени избори за това как да се решат проблемите в сектора.
По повод предложението му 40% от "зелените централи" да спрат временно производството си той заяви, че дори те да прекратят работата си само за седмица, това ще разтовари системата.