Банките на Wall Street изглежда са имали "тежко" тримесечие, което се дължи предимно на решението на Федералния резерв на САЩ за момента да не ограничава темпа на месечните покупки на облигации, предаде "Ройтерс".
Анализаторите започнаха да понижават прогнозните си оценки относно печалбите за третото тримесечие на някои от банките, включително на американските Goldman Sachs Group и Morgan Stanley, позовавайки се на спад в приходите на банковата индустрия между 20 и 30% в сравнение с година по-рано.
"Третото тримесечие на годината обикновено е слаб период за банките, но решението на Фед да запази програмата си за изкупуване на облигации непроменена допълнително навреди на приходите от борсова търговия, чрез понижаване на стойността на облигациите, които дилърите предлагат за търгуване", смятат банкери и анализатори.
Дилърите, опериращи на някои от най-големите пазари на държавни облигации, ипотечни облигации и валутна търговия - са изгубили значителни финансови средства, поради грешни предположения по отношение на това кога Фед ще пристъпи към ограничаване на програмата си за количествени улеснения.
Много от инвеститорите очакваха Фед да започне постепенното ограничаване на програмата си и дори напълно да я прекрати през 2014 г., но вместо това на централната банка на САЩ на 18 септември обяви, че ще запази темпа на месечните си покупки.
"От това, което виждам, нивата на инвестиционна активност са много ниски в момента. Вече имаме признаци за отчитане на по-лоши финансови резултати на някои от инвестиционните банки през третото
тримесечие на годината", заяви Ричард Рамсден, анализатор в Goldman Sachs.