Кипърският президент Никос Анастасиадис заяви, че ще поиска допълнителна помощ от Европейския съюз в името на стабилизирането на страната. Изявлението му идва ден след като стана ясно, че Кипър ще трябва да събере допълнителни 6 милиарда евро, за да отговори на изискванията на евролидерите и Международния валутен фонд (МВФ) в замяна на предоставения от тях финансов пакет.
Анастасиадис заяви, че няма предвид да бъдат отделени за островната страна повече пари. Това, което той желае, е „промяна на политиката на ЕС спрямо Кипър“, уточнява „Би Би Си“. Изказването му дойде броени часове преди срещата на високо равнище на страните от еврозоната, което се състои в Дъблин.
Според чернова, изготвена от кредиторите на Кипър, цената на спасителната помощ се е покачила 17,5 до 23 милиарда евро. 10 милиарда евро ще са осигурени от кредиторите, но останалите 13 милиарда ще трябва да бъдат събрани от острова.
Анализаторите изтъкват, че подобно увеличение на нужните финанси ще изправи Кипър пред нови тежки и жестоки предизвикателства.
"Най-големият товар от увеличението на спасителния пакет ще падне върху депозиторите и държащите облигации във финансовите институции“, посочи Джонатан Лойнс, главен икономист към Capital Economics. “Те ще трябва да отделят вместо предишните 5,8 милиарда евро цели 10,6 милиарда евро“, допълни той.
Късно вечерта вчера, Кипър най-сетне разхлаби възела на тежките рестрикции в банковия сектор. Ново постановление, което важи за следващите седем дни, премахва всички ограничения върху транзакциите под 300 хиляди евро. С това правителството желае да подпомогне на спешно нуждаещите се от пари кипърски предприятия. При предишните ограничения те нямаше как да платят на своите партньори и работници.
Промяна има и при дневния лимит на транзакциите, осъществени извън Кипър. Горният таван от 5 хиляди евро е покачен до 20 хиляди евро. Същевременно обаче ограничението за изтегляне на до 300 евро кеш от страна на обикновените потребители остава.