Кипър ще трябва да продаде голяма част от златните си запаси, за да подпомогне финансово част от спасителния план за страната, съобщава "Би Би Си". Според оценка на Европейската комисия (ЕК) островът ще трябва да продаде злато на стойност близо 400 милиона евро.
Кипър вече бе принуден да затвори една от ключовите си финансови институции, за да се класира за помощите в размер от 10 милиарда долара. Същевременно, въпреки спасителния план, се очаква кипърската икономика да се свие с 8,7% тази година.
Авоарите на Кипър в златни кюлчета са около 13,9 тона в края на февруари тази година, сочи статистика на Световния съвет по златото (WGC).
Имайки предвид текущите цени, 400 милиона евро означават Кипър да отпише 10,36 тона от ценния метал. Подобна транзакция ще е най-голямата продажба на злато от страна на централна банка от еврозоната след 2009 година. Тогава Франция продаде 17,4 тона от златото си.
Анализаторите побързаха да успокоят, че тази мярка няма да се разпростре из други страни от еврозоната. Естествено първите асоциации са за закъсалите Испания, Португалия и Италия. Португалия разполага с 382,5 тона златни кюлчета (приблизително 14,75 милиарда евро), Испания – с 281,6 тона (10,8 милиарда евро). Италия пък е четвърта по притежание на златни запаси в света, като авоарите ѝ възлизат на 2451,8 тона, или 94,6 милиарда евро.