Кой е виновен за по-скъпия ток? Част поредна

09.07.2012 | 18:20
по статията работи: Петър Чернев
Иван Костов и министър Добрев си размениха реплики по медиите за това кой точно носи вина за по-високите цени от 1 юли
Кой е виновен за по-скъпия ток? Част поредна

Скокът на цената на тока ще бъде изключително тежък удар върху икономиката - жертва на монополно високи цени на тока, регулирани от държавата, плюс скъпия природен газ. Това заяви лидерът на ДСБ Иван Костов. Според него отговорността за високите цени на електроенергията е изцяло на премиера Бойко Борисов:

Основната причина за покачването на цената е това, че НЕК е доведена до фалит. Има още по-дълбоки причини затова НЕК да отиде към това състояние на неплатежоспособност. Обстоятелството, че три години премиерът Борисов и кабинетът му се опитват да прикрият разхищенията на кабинетите на Сакскобургготски и на Станишев и не ги спряха навреме, спирайки навреме проекта АЕЦ "Белене". Сега тази огромна сметка от 2 млрд. лева пада върху плещите на хората. Това е причината за нарастването на цената на тока.

От ДСБ предлагат да се създаде енергиен пазар, за да може да се развие конкуренция между отделните участници в сектора. "Тъмносините" се обявиха и за закриване на Българския енергиен холдинг и за нов начин за избор на председател и на членове на ДКЕВР - така както те се избират в останалите регулаторни органи, информира БНР.

От своя страна ресорният министър Делян Добрев коментира, че причина за високата цена на тока са дългосрочните договори за изкупуване на електроенергията от централите централите "Марица Изток" 1 и 3. На специална пресконференция той обясни:

"13 юни 2001 година – това е ден сряда, а в ден неделя са парламентарните избори в България (които впоследствие са спечелени от НДСВ - бел.ред.). До 2027 година ние ще плащаме над 100 лева електроенергия от "Марица-изток" 1. Този договор е особено интересен, защото е сключен с офшорна компания, която се казва 3С Limited. Може всеки да провери кои са били собствениците на тази компания няколко дни преди подписването на тези договори. Всички партии участващи в изборите, включително тази с най-голям шанс да ги спечели правят пресконференции и отпращат предупреждения затова как не трябва да се случват тези договори и въпреки всичко те са сключени".

Според Добрев дългосрочните договорите за изкупуване на дългосрочно изкупуване на ток от ТЕЦ "Марица-Изток" 1 и 3 са били подписани в присъствието на тогавашния премиер Иван Костов, информира БТА. 

От 1 юли токът поскъпна с 13%, а природният газ - с близо 5%. Парното и топлата вода поскъпнаха в София, Русе, Велико Търново и Перник, а поевтиняха в Пловдив, Варна, Бургас, Плевен и Враца. За бита дневната тарифа на тока се увеличи с малко над 13 на сто, а нощната - с близо 15%. За стопанските потребители повишението е съответно с 13% и 16%. Най-скъпа стана дневната енергия при Е.ОН, а най-евтина - тази на ЧЕЗ. При нощната енергия съотношението е обратно.

Още когато цените бяха обявени в Народното събрание, управляващи и опозиция си спретнаха голям спор кой е виновен за скока.

Миналата седмица пък стана ясно, че депутати от ГЕРБ ще внесат предложение за създаване на постоянна парламентарна комисия за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Това съобщи пред журналисти в Народното събрание министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

Тогава той показа и стенограма от пленарно заседание от 2008 г., по време на което се приема от 12 години на 25 години да се промени срокът за изкупуване на "зелена енергия".

Ето какво обясни министърът: "От стенограмата, с която се приемат тези промени, се оказва, че е допусната печатна грешка в комисията и е записано 20 години вместо 25 години. И в пленарна зала на гласуването на текста на второ четене господин Любен Корнезов обръща внимание, че има печатна грешка и увеличава с печатна грешка срока за изкупуване на енергията от фотоволтаици от 20 на 25 години. Това е изключително интересен прецедент, който струва на държавата милиарди, който напомпва допълнително интереса за инвестиции в този сектор".

Впоследствие депутатът от ДПС Рамадан Аталай коментира:

"Има си министър, който може да извади от НЕК договорите – кои, кога, как са сключени и защо преди една година, когато се променяше Законът за ВЕИ, се намали от 25 години на 20. Това не е никаква печатна грешка. Защо тогава не спряха и ценообразуването и оставиха още една година да продължи действието на старата цена, която е определила ДКЕВР".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 09.04   193 г. – Септимий Север е обявен за римски император. 1387 г. – Османският владетел Мурад I превзема Солун. 1413 г. – Хенри V е коронован за крал на...