За създаването на кол център в ИА „Автомобилна администрация“ София и в Генералната дирекция по регулиране на сухопътния транспорт в Анкара са се договорили българският транспортен министър и турският му колега по време на срещата в южната ни съседка, съобщават от пресслужбата на Народното събрание.
Това ще стане от 1 март, като целта е разрешаване на всички проблеми и спорни въпроси при обработката на документите на товарните автомобили на двете страни. Двете администрации се задължават да изработят процедура и одобрят набор от документи за представяне на компетентните органи.
До влизане в сила на новата Спогодба страните се договориха двете администрации напълно да съдействат на превозвачите с цел облекчаване дейността на фирмите при извършване на транспортни услуги на териториите на България и Турция. Това заяви изпълнителният директор на ИА „Автомобилна администрация“ Димитър Ганев пред народните представители от Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, които се запознаха с резултатите от преговорите в Турция.
Народният представител Ивайло Московски от ПГ на ПП ГЕРБ даде предложение да се създаде кол център на границата, а не в министерството, в който да има представители на двете автомобилни администрации, както да се постави баркод на СЕМ – разрешителните, който да се чете с четец. Димитър Ганев одобри идеята и каза пред депутатите от комисията, че ще работят по нея.
По-рано днес транспортният министър Данаил Папазов също отбеляза, че по време на срещата двете страни са се разбрали за поставянето на баркод на разрешителните за превоз.
По думите му една от големите трудностите за нашите превозвачи е проблемът с електронната система на турската граница, понеже в нашата електронна система номерът на разрешителното се въвежда автоматично с четец, а при тях това става ръчно.