Европейските фондови пазари се колебаят около техните петъчни нива на затваряне на фона на опасения, че планираното сливане между двете водещи борси London Stock Exchange и Deutsche Börse може и да не се състои. Инвеститорите се намират в предпазливо очакване и на предстояща във вторник ключова реч на Доналд Тръмп пред Конгреса на САЩ, надявайки се американският президент да представи най-сетне някакви по-конкретни детайли относно плановете му съкращаване на данъците в подкрепа на растежа на водещата световна икономика.
Планираното мегасливане на Deutsche Börse AG и London Stock Exchange Group PLC, което да доведе до създаването на най-голямата европейска фондова борса, изглежда изложено на риск, след като в неделя вечерта от LSE заявиха, че няма да продадат своя мажоритарен дял от 60% в платформата за търговия на книжа с фиксиран доход в Италия, за да успокоят антитръстовите опасения относно голямата сделка.
Точно преди около година двете водещи платформи за търговия обявиха, че ще се слеят, което би довело до създаването на най-големия оператор на пазарите на ценни книжа в Европа с пазарна капитализация от близо 29 млрд. евро и това би представлявало сериозно предизвикателство за големите им американски борсови конкуренти.
В неделя обаче LSE заяви, че е малко вероятно да има позитивно антитръстово решение от страна на Европейската комисия, след като Лондонската фондова борса отказва да продаде електронна си платформа за търговия в Италия.
Новината провокира понижение на акциите на двете водещи европейски борси, като акциите на Deutsche Börse спадат с около 4%, докато тези на London Stock Exchange - с 2,72 на сто.
Това се отразява негативно на общия европейски индекс Stoxx Europе 600 и той се понижава с 0,26% към ниво от 369 пункта, отстъпвайки за трета поредна сесия на търговия от върха около 375,43 пункта, достигнат на 22-ри февруари (най-високо ниво от декември 2015-а година).
Германският фондов индекс DAX се повишава предпазливо с 0,09%, докато френският индекс CAC40 се понижава с 0,13%, като инвеститорите сякаш игнорират серия добри икономическия данни от стария континент - поредно подобрение на икономическо доверие през февруари и ускорен растеж на банковото кредитиране за бизнеса и домакинствата в еврозоната през първия месец на настоящата година.
В началото на днешната търговия основният индекс на лондонската борса - FTSE100 нарасна с 0,4% в резултат на понижение на британска лира към най-ниски нива от повече от седмица насам с оглед на спекулации, че в Шотландия е възможно да се проведе втори референдум за независимост, след като британският премиер Тереза Мей задейства член 50 от Лисабонския договор на ЕС, стартирайки официално развода на Великобритания с единния блок. Възходящото движение и тук обаче изглежда ограничено от притеснения за провал при сливането на фондовите борси в Лондон и Франкфурт, като индексът FTSE100 парира голяма част от първоначалните печалби и вече нараства с едва 0,13 на сто.