Аржентина обяви икономически ръст от 7.8% за месец май в сравнение със същия период през 2012 г. И макар тези данни да звучат повече от добре, аналитиците не са съвсем сигурни дали отразяват истината, пише "Бизнес Инсайдър".
Икономически растеж от 7.8% обяви президент Кристина Фернандес в специална телевизионна пресконференция преди няколко дни. Данните се изнесени от аржентинския статистически институт Intec. Съмненията на специалистите обаче са породени от факта, че Аржентина неведнъж е била замесена в манипулиране на икономически данни.
Понастоящем държавата очаква санкции от Международния валутен фонд именно поради съмнително качество на официални статистики.
Основен проблем в наскоро обявените данни е значително „подценените“ нива на инфлация в страната. Официално обявената инфлация от Intec е 10.5% за годината до май 2013 г. По изчисления на аналитици, истинският ръст е поне два пъти по-висок.
Използвайки по-правдоподобни данни брутният вътрешен продукт (БВП) на страната навярно ще бъде негативен за дадения период. В такъв случай обявеното 7.8% увеличение на икономическата активност е абсурдно.
Същевременно през 2013-2014 г. нивото на инфлацията се очаква да бъде поне 20%. Това е в следствие на множество фактори - сложно икономическо състояние в страната, влошаваща се фискална позиция, все по-ниски стойности на аржентинското песо.
Реалните лихвени проценти в Аржентина, отчитайки инфлацията при изчисление на обявените банкови лихви, са негативни.
Централана банка продължава да държи нивото на инфлация на изключително високи нива чрез вливане на нови средства в икономиката. Понастоящем не се очертават перспективи за коренна промяна в политиката на страната.
Официалните данни за стойността на аржентинското песо твърдят, че курсът е около 5.5 песо за 1 долар. Реално за закупуването на един долар са нужни близо 9 песо. Отчитайки реалните данни, истинският ръст на БВП навярно е значително по-нисък.
С наближаващите през месец октомври избори, президент Кристина Фернандес определено има причина да обяви положението за по-добро, отколкото всъщност е.