Парламентарната комисия за борба с корупцията по високите етажи на властта ще изслуша министъра на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов и зам.-министър Светлана Боянова във връзка със скандала с дюните в Несебър, предаде агенция "Фокус".
Припомняме, че комисията беше създадена по предложение на лидера на "Ред, законност и спаведливос" (РЗС) Яне Янев, през септември миналта година.
Изслушването е по предложение на Яне Янев, който е председател на комисията. Целта на комисията е да се занимава с проучване на случаи, при които има факти, данни и документално аргументирани публични разследвания, включително и на прекратени дела и преписки за корупция по високите етажи на властта, довели до лично облагодетелстване на определени лица, ощетяване и значителни вредни последици за държавата.
Изслушването ще се проведе днес от 14.00 часа на пл. „Народно събрание” 2, зала Изток.
Същевременно министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов заяви, че има несъответствия и съмнения по оценката, издадена от РИОСВ в Бургас през 2007 г., и в потвърждението през 2012 г. от междуведомствената комисия.
Той обаче заяви, че няма административни нарушения при сделката с 29-те декара край Несебър. Това е показала проверка на специално назначената междуведомствена комисия, предаде БНР.
По думите му самата процедура се е движела около три години в Изпълнителната агенция по горите и в Министерството на земеделието и храните (МЗХ), след което само за няколко дни са придобити всички необходими документи за сделката - разрешителни за строеж, оценки и т. н., за да бъде тя завършена.
Найденов информира, че докладът за процедурата по изваждане от горския фонд и продажбата на спорните земи в Несебър е предаден вчера на премиера Бойко Борисов и на ресорните министри Нона Караджова и Лиляна Павлова, както и на главния прокурор, предаде БТА.
Целият процес около дюните в Несебър е обследван от междуведомствена комисия. Найденов уточни, че не "прехвърля топката" към МОСВ, а че ведомството трябва да даде становище по това дали териториите са дюни, което е от неговата компетенция.
Министърът каза още, че е постъпило запитване от Европейската комисия по отношение на замените.
Казусът с черноморските терени се разрази в края на миналата година. На 29 декември природозащитници алармираха за строителство в защитената местност Дюни, част от "Натура 2000". Последва спиране на строителните работи по обекта от страна на Дирекция "Национален строителен контрол" (ДНСК), разпоредено лично от министър-председателя Бойко Борисов.