Коя е поредната "колекционерска" страст на Чичо Сам

15.10.2013 | 16:30
по статията работи: Георги Георгиев
Щатските служби събирали милиони списъци с контакти от абонати по целия свят
Коя е поредната "колекционерска" страст на Чичо Сам

Щатската Агенция за национална сигурност (NSA) усилено преравя списъци с контактите от личните имейли и приложения за бързи известия на милиони потребители от целия свят, в това число и от двете Америки. Целта на службите била да търси възможни връзки, сочещи към терористични организации и други видове криминална активност.

В нов доклад, публикуван от Вашингтон Поуст“ в понеделник, се казва още, че шпионската агенция следи стотици хиляди имейл адреси всеки ден от частните акаунти в Yahoo, Gmail, Facebook и Hotmail. От NSA събират и по половин милион списъци с приятелите на потребителите от различни чат услуги и други имейл акаунти.

Така общият брой на събраните списъци достига до внушителните 250 милиона средно на година.

От "Поуст" съобщиха, че са научили за събирането на тази информация от секретните документи, които са получили от Едуард Сноуден – бившият служител на NSA, който по-рано тази година разкри, че службите в САЩ масово следят телефонните разговори и интернет активността на милиони американци и чужди граждани по света. Заради скандалните си разкрития сега Сноуден е принуден да търси убежище в Русия, където се крие от възмездието на бившите си колеги.

Шон Търнър – говорител към офиса на директора на щатското национално разузнаване, който наблюдава дейността на NSA, заяви пред „Поуст“, че агенцията търси разузнавателна информация за определени нарочени цели и не е заинтересована от персоналната информация на обикновените американци.

Търнър допълни, че NSA e ръководена от правила, които изискват от агенцията да „минимизира придобиването, използването и разпространението“ на данни, които издават самоличността на граждани на САЩ или на лица, постоянно пребиващи на територията на страната.

За да получат достъп до списъците с контакти на собствените си граждани, службите често са използвали точки извън страната – законът забранява подобно нещо да се прави на територията на САЩ без съдебно разрешение. За целта разузнаването е сключило споразумения с чуждестранни комуникационни компании и организации, които контролират интернет трафика, съобщават от „Вашингтон поуст“.

По подобен начин отвън е била събирана и информацията от профилите в социалните мрежи на милиони американски потребители, за което се разбра от скандалните разкрития на Едуард Сноуден.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...