Лихвите по заема между БЕХ и консорциума Ваnса IMI S.p.A. ще са под 4,25%

25.04.2016 | 17:45
по статията работи: econ.bg
Всички дружества в групата на БЕХ, освен ТЕЦ „Марица изток 2“, са с положителни финансови резултати
Лихвите по заема между БЕХ и консорциума Ваnса IMI S.p.A. ще са под 4,25%
Снимка: Sxc.hu

Лихвите по заема между Български енергиен холдинг (БЕХ) и консорциума Ваnса IMI S.p.A. – London ще са под 4,25%. Енергийният холдинг ще трябва да върне заема за срок от 1 година, като това ще стане чрез емитиране на облигации. Операцията ще бъде подготвена от банковия консорциум, отпуснал мостово финансиране. В края на миналата седмица стана ясно, че БЕХ и консорциума Ваnса IMI S.p.A. - London Branch, Bank of China Limited - Luxembourg Branch и J.P. Morgan Securities са подписали договор за заем, като със средствата НЕК ще погаси дълга си към американските централи. Заемът е на стойност 535 млн. евро. Припомняме, че по предварително обявените данни страните водеха преговори за сума до 650 млн.евро.

Параметрите на заема са доста приемливи, предвид това, че няма държавна гаранция, коментира министърът на енергетиката Теменужка Петкова. По думите й това е не само кредит на финансови средства, но и кредит на доверие към реформите в сектора на енергетиката, доказателство за това, че банките са повярвали.  

Операцията ще бъде подготвена от банковия консорциум, отпуснал мостово финансиране.

По думите на заместник-министъра на енергетиката Николай Николов за пускането на облигациите ще се търси правилният момент – когато има търсене, БЕХ е с добър рейтинг, а лихвите са ниски. 

„Когато дойде моментът ще се реши какъв да бъде размерът на емисията“, обясни от своя страна шефът на БЕХ Петьо Иванов.

По думите му, емисията може да е както за 535 млн. евро, колкото е мостовото финансиране, може и да е по-малка. Той се мотивира с това, НЕК има свободни средства, които може да използва за допълване на плащането по мостовото финансиране. Ако пък има интерес и предлагане, може да се поиска и по-голям кредит в случай на интерес и предлагане. Петьо Иванов припомни, че през октомври 2013 г., например, са били търсени 250 млн. евро, записани са били предложения за 1 млрд. евро, а в крайна сметка холдингът взел кредит от 500 млн. евро.

Средствата от мостовото финансиране ще бъдат използвани за изплащане на натрупаните задължения на „Национална електрическа компания“ ЕАД към „Ей И Ес ЗС Марица изток 1“ ЕООД и „Контур Глобал Марица изток 3“ АД с цел влизане в сила на намалението на цените по дългосрочните договори за изкупуване на електрическа енергия и покриване на задълженията на централите към „Мини Марица-изток“ ЕАД, съобщават от БЕХ.

Енергийният холдинг бележи обрат във финансовите си резултати и отчита печалба от дейността си в размер на 29,5 млн. лв. Това е подобрение с 306,9 млн. лв. спрямо 2014 г., когато групата е била на загуба от 277,4 млн. лв. Основният фактор за този положителен финансов резултат са приетите през миналата година законодателни промени, които позволиха на НЕК да реализира печалба от регулираната си дейност.

Дружеството, което изпълнява функциите на обществен доставчик и единствен купувач по силата на Закона за енергетиката, отчита значително свиване на загубите си до 196,7 млн. лв. през 2015 спрямо 2014 г, когато отрицателният резултат е бил 586,9 млн. лв.

През първото тримесечие на тази година тенденцията за подобряване на финансовия резултат на НЕК се запазва, като компанията отчита печалба от дейността си в размер на 39 млн. лв.

Финансовият отчет на Електроенергийния системен оператор за изминалата година показва ръст на печалбата с 3,5 пъти. През 2015 г. тя възлиза на 63,1 млн. лв., а през 2014 г. – на 18 млн. лв. Основен приоритет пред дружеството сега е осъществяване на инвестиционната му програма, което ще гарантира сигурната работа на електроенергийната система.

АЕЦ „Козлодуй“ традиционно отбелязва положителен финансов резултат, като през 2015 г. увеличава печалбата си с 4 млн. лв., която вече е 82,4 млн. лв., срещу 78,4 млн. лв. през 2014 г. Един от сериозните фактори, съдействали за това увеличение е участието на дружеството на свободния пазар на електроенергия, където атомната електроцентрала успява да реализира своята продукция на цени почти два пъти по-високи от регулираните.

През 2015 г. най-голямото въгледобивно дружество в България - „Мини Марица-Изток“ ЕАД, отчете рекорден добив от 32,3 млн. тона въглища, а печалбата на компанията възлиза на 2,6 млн. лв.

За миналата година „Булгаргаз“ ЕАД увеличава печалбата си близо четири пъти и тя вече е 20,4 млн. лв., като повишението е с 15,2 млн. лв. повече спрямо 2014 г. Дружеството повишава събираемостта на вземанията си и в края на 2015 г. несъбраните краткосрочни вземания намаляват с 68,4 млн. лв. до 291,7 млн. лв.

В края на 2015 г. „Булгартрансгаз“ ЕАД отчита нетна печалба в размер на 93.2 млн. лв. – със 17.5 млн. лв. повече спрямо отчетената през 2014 г.

Българската независима енергийна борса отчита печалба в размер на 600 000 лв. през първото тримесечие на тази година. От 1 юли предстои въвеждането на платформа за търговия  на база на двустранни договори, а през първото тримесечие на 2017-а – на платформа „в рамките на деня“. По думите на министър Петкова това ще разнообрази и ще разшири възможностите за търговия на борсата.  

Всички дружества в групата на БЕХ, освен ТЕЦ „Марица изток 2“ отчитат положителни финансови резултати през 2015 г. Въпреки че увеличава приходите си с близо 46 млн. лв., това не е достатъчно, за да компенсира разходите на държавната топлоелектрическа централа за емисии. През 2015 г. тя е платила 120 млн. лв. по това перо.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...