Секторът на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) отблязва 19% ръст в производителността на труда и осигурява много добре платени работни места със средна заплата около 2 500 лв, заяви заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Виолета Лорер по време на кръгла маса на тема “Възможности и успешни стратегии за ИКТ износ”.
“Информационните и комуникационните технологии са най-динамично развиващият се сектор в българската икономика, който през последните десет години се отличи със своята конкурентоспособност и висок експортен потенциал”. С тези думи заместник-министърът откри събитието, съобщиха от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).
“Координацията и доброто сътрудничество между фирмите от информационните технологии е повод за все по-често срещаното определение за нашата страна като „Силициевата долина на Балканите”. Бих искала да ви уверя, че в налагането на тази визия в лицето на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма вие имате сериозен и надежден партньор”, каза още Лорер.
Форумът за информационните и комуникационни технологии е организиран от ICT Media, Българската агенция за инвестиции и Българската асоциация на софтуерните компании.
Преди време министърът на икономиката, енергетиката и туризма от служебното правителство Асен Василев заяви, че в ИТ индустрията средната заплата през 2002 г. е била 600 лв., а сега е 2500 лв. Според него този значителен ръст е станал възможен заради вдигането на качеството на работа и повишаването на производителността в сектора.
От ИТ бранша у нас обаче смятат, че липсват кадри и качествено образование, което е една от най-големите и драматични бариери пред високо технологичната индустрия в България.
По данни на Националния статистически институт (НСИ) средната месечна заплата в България през декември 2012 г. е била 812 лв. Същевременно в сектор "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" средната заплата за месеца е 1 914 лв.