По-добрият растеж в Китай, еврозоната и Япония ще компенсира по-бавната от очакваното икономика на САЩ и икономическите обещания на Доналд Тръмп, както и свиващата се икономика на
Обединеното кралство, става ясно от последния доклад на Международния валутен фонд (МВФ), публикуван в понеделник.
В своята последна оценка МВФ запази непроменени прогнозите си от април за световната икономика през тази година и следващата, въпреки че преразгледа към повишение очакванията си за еврозоната и
Китай.
В актуализираната версия на доклада си „Световни икономически прогнози" МВФ пояснява, че растежът на световния брутен вътрешен продукт ще бъде 3,5 процента през 2017 и 3,6 процента през 2018 година. Последната прогноза бе публикувана през април. Но липсата на промяна в световния растеж затъмнява онова, за което МВФ твърди, че представлява ротация на източниците на растеж.
Преразгледана е прогнозата за САЩ, където се очаква растеж от 2,1 процента тази и следващата година, а през пролетта тези проценти бяха съответно 2,3 и 2,5 на сто, доста под трите процента, към които се стреми правителството на Доналд Тръмп.
Прогнозите за 2017 г. бяха преразгледани към повишение в много страни от еврозоната, включително в Германия, Испания, Франция и Италия, където растежът през първото тримесечие на 2017 г. надмина очакванията", благодарение на по-голямото от очакваното вътрешно търсене, подчертава МВФ.
За Китай също бяха повишени прогнозите - съответно 6,7 процента (+0,1 процент) тази година и 6,4 процента (+0,2 процента) през 2018 година.
МВФ очаква Япония, третата по големина икономика в света, да отчете ръст от 1,3% тази година, повишавайки прогнозата си за април с 0,1 процентни пункта.
Фондът започна през тази година да предсказва, че влизането на Тръмп в Белия дом ще доведе до фискален стимул, равен на 2% от брутния вътрешен продукт в САЩ, който ще спомогне за увеличаване на глобалния растеж. Неуспехът на администрацията на Тръмп и републиканците в Конгреса да предложат данъчни реформи и инфраструктурни планове обаче накараха МВФ през миналия месец да понижи прогнозите си за растежа в САЩ през тази година и следващата година до 2,1% от 2,3%, а за 2018 г. - до 2,5 на сто.
Данните за американската икономика за второто тримесечие ще бъдат публикувани в петък и се очаква да покажат, че икономиката се възстановява от първото тримесечие, когато стана ясно, че американската икономика расте с годишен темп от едва 1,4%.
Зад това по-широко възстановяване се крие продължаващият възход на световната търговия, смята той, като обемът на стоките и услугите, търгувани по света, се очаква да нарасне с 4% през тази година,
или с 0,2 процентни пункта по-бързо от прогнозата на МВФ от април. Ако тази прогноза се сбъдне, то световната търговия отново ще нараства по-бързо от общото икономическо производство въпреки
нарастващите заплахи за протекционизъм, изразени от Тръмп.
МВФ обаче смята, че тази година икономиката на САЩ ще се развива слабо. Вместо това по-добри от очакваното растежи в други развити икономики ще запазят глобалната икономика в крак с това, което
Морис Обстфелд, главният икономист на МВФ, нарича „най-широкото синхронизирано нарастване на световната икономика през последното десетилетие".
Въпреки оптимизма си Обстфелд смята, че средносрочните рискове за глобалната икономика - включително и за протекционизма, остават налице.
В своя доклад икономистите на МВФ предупредиха, че икономическите перспективи се подобряват в краткосрочен план, но дългосрочната картина остава слаба. Този „умерен растеж в дългосрочен план носи и рискове", посочват те, подчертавайки задържащите се на едно ниво доходи и нарастващото неравенство в развитите икономики.
Остстфелд предупреждава, че големите нововъзникващи икономики, като Бразилия и Русия, все още са изправени пред големи икономически предизвикателства и че МВФ очаква Латинска Америка да расте по-бавно, отколкото се предполагаше през тази и следващата година. /investor.bg/