Министърът на финансите Симеон Дянков публикува вчера официалното си писмо към председателя на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги относно становището на кредитната институция за промените в Закона за Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система. Измененията ще позволят със средства от Сребърния фонд да се купуват ценни книжа, емитирани от българската държава и общините, както и от избрани български емитенти. В писмото на министъра се споменава във връзка с опасенията на ЕЦБ за изкривяване на пазара, че доходността, т.е. бъдещите плащания по облигациите, които ще се закупят от фонда ще се определят според пазара.
"По отношение на препоръките от ЕЦБ във връзка с възможността за инвестиране на средства на Фонда в български държавни ценни книжа (ДЦК), Ви информирам, че вследствие на широки публични дискусии, бе извършено изменение в законопроекта преди неговото внасяне за одобрение от Министерския съвет", се казва в съобщението на финансовия министър. В случай, че възможността за инвестиции в български ДЦК бъде използвана, тези инвестиции ще бъдат извършени поетапно. През 2012 г. фондът не може да инвестира повече от 30% от активите си в български ДЦК, като инвестиционното ограничение се увеличава стъпаловидно за всяка следваща година с 10% до 2017 г., казват от министерството. Това означава, че след 5 години ще могат да се инвестират 70% от фонда в български държавни облигации.
Съгласно съществуващата практика в някои държави-членки, като например Белгия, за фонда се предвижда да бъдат емитирани специални емисии ДЦК, които ще бъдат нетъргуеми. За нетъргуемите специални емисии ДЦК е възприет подход, при който не се въвежда изискване за присъден инвестиционен клас кредитен рейтинг, се кава още в официалното писмо до ЕЦБ.
"По повод отбелязаните от ЕЦБ съображения във връзка с опасността от изкривяване на местния първичен и вторичен пазар на ДЦК при инвестиране на част от средствата на фонда в ДЦК, посочвам, че доходността на емисиите, които ще бъдат издадени специално за фонда, ще бъде определена на пазарна основа, като се следват основните бенчмаркови ориентири." Министерството на финансите посочва, че тези емисии, издадени за целите на фонда ще бъдат с матуритети, т.е. срокове, съобразени с прогнозите за необходимостта от трансфери от фонда към държавното обществено осигуряване. Условията на конкретните емисии не са предмет на уредба на законово ниво, а ще бъдат заложени в инвестиционната стратегия на фонда.
Инвестирането на средства на фонда в специални емисии ДЦК ще бъде неутрално по отношение на обема и доходността на стандартизираните емисии ДЦК.
Според финансовото министерство така възможността за инвестиране на средства на фонда в български ДЦК няма да доведе до непазарно формиране на доходността по дългосрочните емисии. Това е така, защото специалните емисии няма да попаднат в обхвата на изискванията на хармонизираната статистическа методика, дефинирана от ЕЦБ и възприета от Българската народна банка (БНБ) и Министерството на финансите (МФ).
"Използвам случая да отбележа, че на проведения през месец март 2012 г. аукцион за продажба на десетгодишна емисия, МФ пласира емисия ДЦК с оригинален матуритет 10,5 години, която през 2012 г. се използва като база за изчисляване на дългосрочния лихвен процент за оценка степента на сближаване, като един от Маастрихтските критерии. На този аукцион беше отчетено чувствително понижение на доходността. Среднопретеглената годишна доходност е 4,95 %, като това е най-ниската отбелязана доходност от м. март 2008 г. насам в този матуритетен сегмент. Резултатите от аукциона кореспондират и на публикуваните от ЕЦБ на 13 април 2012 г. данни за хармонизирания дългосрочен лихвен процент за оценка степента на сближаване на всички държави-членки на ЕС, от които е видно, че показателят на България за м. март е 5.07 %", казва още в изявлението си Симеон Дянков.
По повод изложената от ЕЦБ специфична забележка във връзка с член 5, точка 9 от проекта на закон отбелязваме, че страна на България ще бъде предложена правно-техническа редакция на посочената разпоредба, с оглед избягване на неясноти при вземането на решения от Управителния съвет на Фонда относно инвестирането на средства на Фонда в депозити в БНБ.
Министърът на финансите отбелязва, че законопроектът с направените в него изменения в хода на неговото публично обсъждане, беше одобрен от Министерски съвет на 11 април 2012 г. и беше внесен в Народното събрание за обсъждане.
Същевременно лидерът на Синята коалиция Мартин Димитров заяви, че СДС ще поиска Народното събрание да изслуша Симеон Дянков във връзка с намерението на правителството да инвестира част от парите на Сребърния фонд в държавни ценни книжа. Според него е „грешка" настояването на финансовия министър да прокара законовите промени въпреки негативната позиция за тях от страна на ЕЦБ. Според Димитров това не само ще постави под съмнение финансовата стабилност на България, но и ще оскъпи предстоящото емитиране на еврооблигации от страната на международните пазари, предаде "Дарик радио".
"Това, което прави правителството е извън европейските и извън пазарните правила и по един доста глупав начин правителството нарушава стабилността и си отваря пробойни, които в сложната ситуация в целия ЕС може да се окажат фатални", коментира Димитров. "Не мога да разбера този инат откъде идва", допълни лидерът на сините.
Той подчерта, че управлението на ЕЦБ се състои от гуверньорите на банките от еврозоната. „И когато финансовият министър на България им праща писмо, с което иска да им обясни, че всъщност те не са разбрали какво не са написали - това е доста съществена грешка", подчерта Димитров. Според него тези хора "знаят какво пишат, какво гласуват и ненужно са обиждани по този начин". Освен това лидерът на СДС смята, че е глупаво да "разгневява" европейския кредитор.
Димитров прогнозира, че след вчерашното второ писмо на министър Дянков до ЕЦБ те ще отговорят или още по-гневно или ще оставят позицията му без отговор.
"В ситуация, в която искаш да емитираш нов външен дълг, искаш доверието на финансовите пазари, да разгневиш ЕЦБ, която е най-легитимния и уважаван орган във финансовия свят на ЕС, си е откровена глупост. Това е все едно да искаш кредит в България и междувременно БНБ да е пратило писмо, че ти имаш проблеми, а ти да ходиш по банките да искаш пари", коментира още Димитров.
Димитров отбеляза, че очаква в резултат от евентуалното инвестиране на част от парите в Сребърния фонд понижаване на кредитния рейтинг, което ще повиши лихвите за гражданите и фирмите и оттегляне на инвеститори от България. Според него бъдещето развитие на въпроса зависи от ГЕРБ и премиера Бойко Борисов, който не може да не е съгласен с промените, предложени от финансовия министър.
Мартин Димитров изказа мнението, че за три години на власт в България няма растеж и успешна икономическа политика. Според него причината за това е липсата на реформи и правилни ходове за стимули на икономиката. „Имам забележки и към финансовият министър, но е много наивно да се смята, че един човек може да поправи грешките на цяло едно правителство", каза той по повод работата на Симеон Дянков.