Министерството на финансите (МФ) отпуска 100 хил. лв. за археологически поручвания на хълма Трапезица, стана ясно вчера. Средствата са осигурени по молба на Министерството на културата. Финансовата субсидия трябва да бъде преведена на търновския филиал на Националния археологически инситут с музей при БАН до две седмици. След това ще започнат и разкопките, съобщи в. "Янтра Днес".
От института поискаха 150 хил. лв., но сме доволни и на тази сума, коментира вчера директорът на търновския филиал доц. д-р Константин Дочев.
Предвидени са по 15 хил. лв. за всеки от шестте обекта. Доц. Дочев ще продължи проучванията в района на откритата през миналата година трета порта на крепостта, която е разположена непосредствено срещу улица "Опълченска".
Колегата му ст.н.с. д-р Йордан Алексиев и този сезон ще разкрива тайните на сградата, в която бяха кости от десетки загинали хора, разположена в манастирския комплекс "Св. Иван Рилски".
Ст.н.с. д-р Константин Тотев ще продължи да разкрива сектора около Северната порта и укрепителните съоръжения там.
Жилищния квартал над Южната порта с изглед към Царавец проучва вече няколко години н.с. Мария Долмова, а колегата й ст.н.с. д-р Мирко Робов ще съсредоточи усилията си около крепостната стена на Североизток. Младият археолог Деян Робовянов ще работи в южния сектор на крепостта.
Продължаваме държавната задачи за временно експониране и рестарвриране на Южната крепостта стена, която е най-добре запазена, обясни доц. Дочев. И през този сезон ще изследваме строителната хронология на крепостта, пътните комуникации, култовите сгради и поминъка на населението. Надавям се да разкрием и загадката около скелетите, които разкри колегата Алексиев в близост до църквата "Св. Иван Рилски".
Работата ни т.г. ще бъде изключително затруднена, поради липсата на вода на хълма, сподели археологът. През последните два години на Трапезица беше изградена модерна археологическа база, която обаче ще остане затворена, тъй като все още не са завършени процедурите по издаване на обекта.