Централните банки по света следват стратегии, които ще дадат всички финансови активи в ръцете на държавата, посочи световноизвестният инвеститор Марк Фабер пред CNBC. Според него същността на политиките им е да монетизират дълговете на правителствата, като това се наблюдава в най-голяма степен в Япония, където Bank of Japan изкупува целия емитиран от правителството дълг.
Освен това Фабер изтъкна, че според него тази тенденция само ще се задълбочава, въпреки че действията на централните банки не стимулират икономиката. „Централните банки не се интересуват от това кои политики работят, а само и единствено от собствения си престиж. Те вече са нагазили изключително дълбоко в интервенциите, а те не работят. Затова банкерите ще увеличат лекарството“, коментира авторът на The Gloom, Boom & Doom Report.
“В крайна сметка централните банки ще започнат да изкупуват целия правителствен дълг; те ще придобиват всички емисии на корпоративни облигации и акции. След като имотният сектор се срине, централните банки ще изкупят жилищата и правителството ще притежава всичко“ допълни още Фабер, акцентирайки, че това е пътят към социализма: „Мога да си представя ситуация, при която правителството притежава всички корпорации и целия правителствен дълг и тогава ще се върнем в социализма, в плановата икономика“, заключи той.
Коментарът на Фабер идва в контекста на новите действия от страна на Европейската централна банка. В края на миналата седмица тя обяви още по-мощна програма за печатане на пари и редуцира всички основни лихвени проценти.
Коментирайки икономиката на Китай, Фабер изтъкна, че според него тя ще се забави до ръст от между 4 и 6% годишно, при това – при „оптимистичния сценарий“. Ако той се окаже прав реалният растеж на икономиката ще бъде значително по-нисък от таргетирания от Пекин, тъй като властите на страната се стремят към покачване на икономиката от между 6,5 и 7% тази година.