Страните от Европейския съюз след референдума във Великобритания трябва да вземат решение за подобряване на Евросъюза и защита на еврото от пазарните сътресения. Това заяви председателят на Европейския парламент Мартин Шулц, след като стана ясно, че Великобритания напуска Европейския съюз – явление, станало известно като Brexit. Новината за излизането на Великобритания от ЕС предизвика вълна от паника на всички европейски борси – от Москва до Лондон.
На референдума 51,9% от британците гласуваха за излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз, а 48,1% се обявиха срещу това. Данните са след преброяването на бюлетините от всички 382 местни преброителни центрове. Общо 17,4 млн. души са предпочели излизането от ЕС, за сметка на 16,1 млн., които са за оставането в общността.
За излизане от ЕС гласуваха предимно в Англия и Уелс, а Северна Ирландия и Шотландия предпочетоха да запазят членството си в общността. Според анализатори това ще е възможност за тях да се откъснат от Обединеното кралство и да заемат място в ЕС. В Северна Ирландия дори се появиха коментари, че страната е готова да се присъедини към Република Ирландия.
След обявяване на официалните резултати от референдума премиерът на Великобритания Дейвид Камерън съобщи, че подава оставка. Новият британски министър-председател трябва да бъде назначен до началото на октомври тази година.
„Смятам, че ние трябва да се стремим към това, новият британски премиер да бъде назначен до началото на конференцията на консерваторите през октомври“, каза Камерън.
Премиерът обеща да изпълни волята на британския народ, който се обяви за излизане на страната от Евросъюза.
Преговорите за условията за излизане на Великобритания трябва да бъдат започнати от новия министър-председател на Обединеното кралство.
„Преговорите с ЕС ще започне новият премиер. Именно той ще вземе решението за това, кога да бъде задействан член 50 (от Договора за ЕС, в който се посочва какъв е редът за напускане на ЕС – бел.ред). Едва тогава ще започне официалният и законен процес за излизането от ЕС“, каза още Камерън.
Той посочи също така, че неговото правителство ще продължи да работи до октомври, когато ще се проведе поредният конгрес на Консервативната партия.
Минути след обявяването на окончателните резултати от Brexit, дойдоха и първите реакции от Брюксел.
Оттам бяха категорични, че ще уважат желанието на британците да напуснат ЕС, но по време на процеса няма да се правят никакви отстъпки.
Преговорите по напускането на Лондон ще започнат най-рано след две седмици. До техния край Великобритания ще се води член на Общността, но няма да участва във взимането на решения.
Лидерите на най-голямата политическа формация в Европейския парламент Жозеф Дол и Манфред Вебер бяха първите, излезли с официална реакция в Брюксел, непосредствено след обявяването на резултатите от референдума на Острова.
"Който е вън, е вън", гласи официалният им коментар.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че Европейският съюз ще запази единството си без Великобритания и ще проведе първата си неофициална среща в състав от 27 държави на 29 юли в Брюксел.
„За момента е невъзможно да се предскажат всички политически последици от това събитие, особено за Великобритания“, подчерта той.
„Разговарях с всички държавни и правителствени глави и ръководители на институции на ЕС. Днес говоря от името на 27 страни и мога да изразя общата позиция, че ЕС е изпълнен с решителност да запази пълно единство в състав 27 членки“, каза Туск, цитиран от ТАСС.
„Предложих на лидерите на страните от ЕС да проведем неформална среща на 27-те по време на заседанието на Европейския съвет 28-29 юли, за да обсъдим по-нататъшните си действия“, добави той.
Туск също така увери, че британският референдум няма да доведе до правен вакуум нито в самия ЕС, нито в отношенията между ЕС и Великобритания, информира БГНЕС.
„Докато Великобритания официално не напусне Евросъюза, всички закони и норми на ЕС ще продължат да се прилагат както във Великобритания, така и на нейната територия. Това се отнася както към правата, така и към задълженията“, каза той.