През последните години все повече расте вносът на палмово масло и сухо мляко за нуждите на млекопреработвателната ни индустрия. Това съобщи доц. Божидар Иванов от Института за аграрна икономика по
време на тематична кръгла маса.
По думите му предприятията влагат масово растителната мазнина в сирене, кашкавал, масло, кисело и дори прясно мляко, от него се прави маргарина и ред други продукти, а ресторантите използват
палмово масло за пържене.
През 2012 г. мандрите са внесли основно от ЕС около 37 000 тона сухо мляко, което е над 3 пъти повече в сравнение с 2005 г., информира 3e-news.
"Сухото мляко масово се използва вместо истинска суровина в преработените млечни продукти. Толкова се очаква да е количеството вносно сухо мляко и тази година", прогнозира доц. Иванов.
Той обяснява големите доставки на сухо мляко със сериозния спад в млечното животновъдство през 20-те години преход. По думите му за този период броят на едрия рогат добитък е намалял над 2 пъти, а
спадът при овцете е 5 пъти в сравнение с 90-те години.
"В резултат на това България няма достатъчно качествена суровина и остава 30% зависима от вноса", посочи доц. Иванов.
Според него и през следващите години все по-голяма част от консумацията на млечни продукти ще бъде задоволявана от внос, за сметка на произвежданата в България суровина.
Експертът очаква през следващите години износът на сухо мляко от страната да се движи на сегашните нива, а след 2016 г. да нарасне още.
"Тогава в Европа няма да действат ограниченията за фермерите, наложени от системата за млечните квоти и като цяло се очаква производството на мляко на Стария континент да нарасне", прогнозира доц. Иванов.