"Като цяло подкрепяме тази наредба. Обжалвахме конкретни текстове, които противоречат на правилата за свободно движение на стоки". Така коментира пред БНР млекопреработвателят Велимир Бояджиев по повод решението на Върховния административен съд (ВАС) от вчера (3 април) да отмени наредбата за изискванията към млечните продукти. С нея се предвиждаше да няма съдържание на палмово масло в сиренето и кашкавала.
По думите на Бояджиев наредбата е в ущърб на бизнеса. "Вносът е нараснал със значителен процент. Влагането на растителни мазнини не е лошо. "Лошо е, когато потребителят не знае дали има или няма и не може да направи информиран избор", заяви още той.
Според него идеята е добра, но се защитават някакви други интереси – не тези на потребителя. "Миналата седмица имаше консултативен съвет при министъра на земеделието. Създадена е работна група с представители на заинтересованите страни – тя ще прецизира текстовете, така че да гарантира правата на потребителя и да бъдат реално приложени", каза още Велимир Бояджиев.
Славчо Петров, председател на Федерацията на независимите синдикални организации от хранителната промишленост, също е противник на наредбата. По думите му предприятията са намалили рязко обема си на работа. "Над 1000 т непродадена продукция, съкращения, някои са минали на намален режим на работа, ще има още сериозни последствия. Обжалването ще доведе до това, че МС ще похарчи нови пари за адвокатски хонорари и такси", смята Петров. "Искаме и да се обявяват нарушителите", каза още той.
Същевременно по думите на Йордан Войнов, директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), има втора инстанция. МЗХ прави наредбите, уточни Войнов.
По думите му ще пострадат потребителят, а и фермерите, защото изкупната цена ще падне. "Всеки ще ползва растителни мазнини, за да направи конкурентен нискобюджетен продукт. Ще има кашкавал от растителни мазнини, който не се различава от кашкавала от мляко", заяви Войнов.
Наредбата за млечните продукти беше оспорена от производителите, които се оплакаха, че ги поставя в по-неизгодно положение от европейските им конкуренти и не позволява на българските предприятия едновременно да правят истинско сирене и продукти с палмови мазнини.
Решението на ВАС от вчера може да бъде обжалвано от Министерството на земеделието и храните.