Националната електрическа компания (НЕК) е възложител в обявена от Агенцията по обществени поръчки процедура за избор на изпълнител, който да изготви оценка на обособени активи и пасиви, свързани с проекта АЕЦ "Белене", с готовност за тяхното отделяне, предаде БТА.
Изборът на кандидат ще става на базата на най-ниската предложена цена, а поръчката е обявена на приблизителна стойност от 0 до 500 000 лв. Активите и пасивите, подлежащи на оценка, са разположени в София и в Белене, на площадката "АЕЦ Белене", се посочва в документацията.
Това става на фона на излязлата информация, че проекта за атомната електроцентрала може да бъде размразен. Инвестиционен интерес е проявен от страна американската компания "Глобъл пауър консорциум" (Global Power Consortium). След като това стана известно министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев заяви, че е много рано да се говори за обрат в проекта, защото инвеститорът трябвало да запознае българската страна с условията на своята оферта.
В активите, които подлецат на оценка, се включват земи, сгради, машини, оборудване, транспортни средства, както и жп гара и локомотивно депо, и всякакъв вид съоръжения, намиращи се на площадката, а към пасивите спадат всички вземания към НЕК по консултантски услуги, по изграждане на АЕЦ и по кредити, предаде "Дарик радио".
Оценяването задължително следва да обхваща технико-икономическите характеристики на активите; правно-икономически анализ на оценяваните пасиви; изготвяне на пазарни оценки на оценяваните активи и пасиви, които да бъдат представени в съпоставителна таблица, съдържаща отчетни и пазарни стойности, предвиждат условията в поръчката.
Във връзка с проявения инвестиционен интерес от страна на "Глобъл паур консорциум" бившият министър на енергетиката Румен Овчаров от БСП заяви пред TV7, че това "сценка" и обясни, че инвеститорът не е нов, а е в България от месеци и премиерът Бойко Борисов се е срещал с него. "Целта е да се отвлече вниманието от искането на БСП за референдум", смята той. За себе си заяви, че никога не е работил с въпросния инвеститор.
"Не приемам тезата, че в енергетиката има мафия. Ако под енергийна мафия се има предвид хора, които професионално и отговорно в продължение на десетилетия си вършат работата, бих намерил друго наименование за тях", заяви също Румен Овчаров. "Енергетиката е единствения отрасъл от тоталитарно време, който продължава да работи. Той произвежда най-евтината енергия в Европа", допълни той.
Овчаров нарече заключенията на Държавна финансова инспекция на НЕК през април тази година, които показват серия от нарушения "интерпретация"."Всичко правено през 2007 – 2008 г. е с идеята, че АЕЦ "Белене" съществува, с абсолютната сигурност, че строим атомната централа. Споразумението, подписано тогава, е със силата на договор. НЕК е платило 1,5 млрд. лв. и е поело още толкова като задължения. Проблемът е, че следващата година трябваше да пускаме блока, а настоящото правителство забави нещата", коментира Овчаров действията си като министър по проекта за атомната централа.
В края на март тази година българското правителство се отказа от строителството на втора атомна централа. Според прогноза на консултанта - британската банка HSBC, стойността на АЕЦ би могла да достигне над 10 млрд. евро в най-оптимистичния вариант. Имаше идеи на мястото на втора атомна да се изгради газова централа.
По-рано този месец "Атомстройекспорт" вдигна иска за отказа на страната от втора атомна централа до 1 млрд. евро. Премиерът Бойко Борисов каза, че този ход на руската страна е изненадал вероломно България. Според министър Делян Добрев исканията на руската компания са неоснователни, а вицепремиерът Дянков ги определи като смешни. Излязоха и коментари, че искът на "Атомстройекспорт" можел да доведе НЕК до фалит.