Хората с трайни увреждания в България по данни на Националния осигурителен институт са 689 187. От тях 281 хиляди са в трудоспособна възраст, но само около 10% са получили шанс от работодател и са успели да намерят работа.
Нова кампания за създаване на повече работни места за хора с увреждания ще се опита да промени статистиката. Като част от нея утре в Пловдив започва шестото издание на европейския форум за социално предприемачество, организиран от Европейската комисия, Европейският икономически и социален комитет, Министерството на труда и социалната политика, конфедерацията на производствените кооперации и социални предприятия, Националният съюз на трудово-производителните кооперации и 8 неправителствени организации.
От 30 март до 2 април в града под тепетата гости на форума, ще са повече от 100 социални предприятия от 16 европейски държави, предлагащи рабтни места за хора с увреждания. В рамките на кампанията ще има и конференция за социалното предприемачество и приноса му за устойчива социална икономика и развитие на пазара на труда в Европа.
Социалната икономика в Европейския съюз обхваща приблизително 10% от всички компании - около 2 милиона предприятия - с наети на работа 11 милиона души или 6% от заетостта на европейско равнище. Над 50 милиарда евро е годишният оборот на сектора, сочат данните на организаторите.
В България възможността да се оборудва работно място и да се наеме човек с увреждания се подпомага от държавата по Националната програма за заетост и обучение на хора с трайни увреждания. За 2017 г. е предвидено разширяване на субсидираните работни места в над 260 общини в страната.