Най-големите американски корпорации крият 1,4 трилиона долара в офшорки

14.04.2016 | 14:08
по статията работи: econ.bg
Избягването на данъци от компаниите струва на най-голямата икономика в света по около 111 млрд. долара годишно
Най-големите американски корпорации крият 1,4 трилиона долара в офшорки
Снимка: Thinkstock/Guliver

Големите американски корпорации, сред които гигантите Apple, Walmart и General Electric, държат в данъчни убежища 1,4 трилиона долара. Това става ясно от доклад на благотворителната фондация за борба с бедността Oxfam, цитирани от Guardian. Анализът обхваща финансовата дейност на 50-те най-големи американски корпорации и идва на фона на излезлите наскоро Панамски документи, в които не фигурират американски компании.

В изследването се посочва, че сумата, която е по-голяма от икономиката на Русия, Южна Корея и Испания, се намира в "непрозрачна и потайна мрежа" от 1 608 дъщерни офшорни дружества.

Списъкът на Oxfam се оглавява от втората най-голяма компания в света Apple. Корпорацията държи около 181 млрд. долара в три офшорни дъщерни фирми. Базираният в Бостън конгломерат General Electric, който според доклада е получил подкрепа от 28 млрд. долара пари на данъкоплатците, е на второ място със 119 млрд. долара, разпределени в 118 дъщерни фирми в данъчни убежища. На трето място е Microsoft, които държат извън достъпа на американските данъчни 108 млрд. долара. Челната десетка от укриващи пари включва още компании като фармацевтичния гигант Pfizer, компанията-майка на Google Alphabet и Exxon Mobil, най-голямата петролна компания, собственост на страна, производителка на петрол.

Oxfam противопоставя тези 1,4 трилиона долара, държани в офшорни фирми, на 1 000 трилион долара данъци, платени от 50-те водещи американски компании като данъци за периода 2008-2014 г. В доклада е посочено, че компаниите също така са се възползвали от общо 1,12 трлн. долара федерални заеми, оздравителни програми и гаранции по заеми за същия период.

От фондацията твърдят, че неплатените като данъци средства дават възможност на компаниите да харчат милиарди долари за „армия от лобисти“, които призовават към по-голяма държавна подкрепа под формата на заеми, спасителни операции и гаранции, финансирани с парите на данъкоплатците.

Данните от доклада сочат, че за периода 2008 – 2014 година 50-те най-големи фирми са похарчили 2,6 млрд. долара за лобиране пред американското правителство. Според Oxfam “срещу всеки долар, похарчен за лобиране, тези 50 компании са получили по 130 долара под формата на данъчни облекчения и по над 4 000 долара федерални заеми, гаранции по заеми и финансова подкрепа.”

Според Роби Силвърман, данъчен експерт от Oxfam, става дума за доказателства за масирано системно нарушение на глобалната данъчна система.

„Не може да продължава ситуацията, при която богатите и могъщите не плащат техния справедлив дял от данъците, оставяйки нас останалите да плащаме сметката“, посочва Силвърман.

Според Oxfam избягването на данъци от американските корпорации струва на най-голямата икономика в света по около 111 млрд. долара годишно, но също така подпомага световното разделение на богатството с източването на около 100 млрд. долара от бедните страни.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...