Най-странните данъци в историята

11.04.2016 | 15:51
по статията работи: Даниел Василев
Как държавите в историята са опитвали да увеличат приходите в хазните си

Данъкът върху прозорците, Великобритания, Франция и Шотландия

Странните според днешните стандарти налози във Великобритания не започват с управлението на Пит. Почти век преди него, през 1696 г., в страната е въведен данъкът върху прозорците. Логиката на властите е била проста – богатите имат по-големи къщи, следователно имат повече прозорци и ще плащат по-високи данъци.

Със същата логика е въведен данък върху прозорците и във Франция през 1798 г. и в Шотландия. Във Великобритания налогът е отмнен през 1851 г., а във Франция – едва през 1926 г. Зазидани прозорци могат да се видят и до днес в двете страни.

Данъкът върху тапетите, Великобритания

По-малко от 20 години след данъка върху прозорците, във Великобритания е въведен и данък върху тапетите – последната мода в обзавеждането на домовете (1712 г.). Жителите е трябвало да плащат на квадратен ярд тапети в къщите си, но налогът е бил избягван лесно – хората са лепили хартия, която са рисували на ръка. Данъкът е отменен през 1836 г.

Данъкът върху въздушните балони, Канзас, САЩ

През 2010 г. в щата Канзас, САЩ, е въведен данък върху завързаните за земята въздушни балони. Според законодателите, когато не се използват за полети, балоните де факто не са летателен апарат.

Данъкът върху кравешкия метеоризъм, някои държави от ЕС

Според някои изследвания метанът, изпускан от кравите в процеса на преживяне, допринася за 18% от парниковите газове в Европа. Решението, според местните законодатели, е да се облага метеоризмът при кравите. Най-високият налог е в Дания, където данъкът за една крава е около 100 евро, според CNBC.

Данъкът върху урината, Римската империя

Император Нерон въвежда данък върху събиране на урина. И докато днес това звучи изключително странно, в Римската империя урината се е използвала в някои индустрии, включително в кожарството. Данъкът е отменен, но в последствие император Веспасиан, комуто принадлежи репликата Pecunia non olet (“Парите не миришат“). Дори днес в някои страни думата „веспасиани“ (или производните ѝ) се използват като нарицателно за публична тоалетна. Например във Франция те са известни като vespasiennes, в Италия – като vespasiani, а в Румъния – като vespasiene.

Данъкът върху свободата, Римската империя

Робите в Римската република, а после и в годините на империята, са можели да откупуват свободата си. Но още през 357 г. пр. н.е. властите в Рим се сещат, че това може да е източник на приходи за хазната и налагат данъка vicesima manumissionis, при който новоосвободените роби плащат налог в размер на 5% от пазарната си стойност на държавата.

Данъкът върху гърдите, Индия

Ако през XIX в. жена от някоя от ниските касти е искала да покрие гърдите си, тя е трябвало да плаща данък. Ако не е била способна да събере сумата, тя е била наказвана с бой. Данъкът е отменен, след като жена, позната като Нангели, се самоубива, вместо да плати налога.

Данъкът върху стриптийз клубовете, Тексас, САЩ

От 2007 г. стриптийз клубовете в Тексас, САЩ, са принудени да плащат налог от 5 долара на посетител. Но това не важи за всички заведения, а само за онези от тях, в които се сервира алкохол. Данъкът е прокаран с идеята, че чрез събраните средства ще се помага на жените, жертва на сексуални посегателства.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...